​Aliu: Katastrofë shëndetësore në Kosovë, spitalet janë pa oksigjen

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, situata në shëndetësi e krijuar si pasojë e pandemisë me Covid-19, ka përplasur në debat Librun Aliun e Lëvizjes Vetëvendosjes dhe Arben Gashin e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Librun Aliu ka kritikuar Qeverinë e Kosovës lidhur me gjendjen aktuale në vend si shkak i pandemisë me Covid-19. Aliu ka deklaruar se vendi ndodhet në një katastrofë shëndetësore.

“Nuk e di a mund të ketë dikush idenë se si mund të duket ndryshe katastrofa shëndetësore përpos se kur spitalet e vendit në mes të pandemisë nuk kanë oksigjen medicinal për pacientët, a është ky kulmi, a është kjo ajo që thuhet se nuk ka ku shkon më keq, a është kjo që nuk e kemi parë akoma e që na paralajmëroi asokohe Hoti, para një muaji e gjysmë kur pati deklaruar se ‘nuk keni parë gjë akoma’. A jemi duke e parë tani atë gjënë apo do të ketë ende diçka përtej imagjinatës sonë”, tha ai.

Ai tha se qeverisja e Avdullah Hotit është pa legjitimitet.

“Gënjyen me gjëja rimëkëmbjen ku po ua marrin kursimet nga puna për [pensione si kamuflim për ndihmë ekonomike duke e kthyer në pretekst për të ia hequr tantiemën e taksat tajkunëve që kanë ngulfatur oksigjenin e shoqërisë, shtetit dhe vendit. Kjo qeverisje në mungesë i bëri gjashtë muaj duke folur më shumë për karrigen e presidentit sesa për jetët që po shuhen çdo ditë dhe për frymëmarrjen e munguar spitaleve tona. Pa votë në Kuvend, pa politikë, pa legjitimitet, pa moral dhe pa njerzillëk por të gjithë pak kundër, siç thonë, rrëshqitjes në zgjedhje, sepse për ta demokracia është rrëshqitje, shkarje”, shtoi Aliu.

Ndërsa, shefi i deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, i ka reaguar Aliut duke i thënë se demokracia bazohet mbi rezultatin zgjedhor dhe jo pretendimet e demokracisë ‘fejsbukjane’.

“Zotëri, ne kemi një rezultat zgjedhor i cili është i certifikuar dhe autorizuar dhe demokracia bazohet mbi rezultatin zgjedhor dhe jo mbi pretendimet e demokracisë fejsbukjane, të keqmenaxhimit dhe keqpërdorimit, me qëllime edhe kriminale. Demokracia është sport -pak më i rëndë sesa popullzimi i juaj i shfaqur, i shpërfaqur dhe shpërfytyruar në Kuvend, në rrugë dhe secilin autoritet, aty ku ju pak keni mundur të keni pushtet dhe përgjegjësi”.

Gashi ka thënë se Vetëvendosje ka abuzuar në secilin rast që ka pasur përgjegjësi.

“Aty ku ju patët përgjegjësi, abuzuat, abuzuar me ulësen e kryetares së Kuvendit duke quar Kuvendin drejtë konfliktit, abuzuat me mikrofonin e Kuvendit duke pretenduar përfaqësimin autentik të popullit 25%, por ku është 75% tjetër, apo ai nuk qenka popull, popull qenkeni vetëm ju, këta 90 deputetë të tjerë nuk qenkan deputetë, deputetë qenkeni vetëm ju 29, çka është kjo pafytyrësi i përfaqësimit, çka është kjo pafytyrësi e delegimit, cka është kjo pafytyrësi e moralit të gënjeshtrës që mendoni ta paraqisni në Kuvendin e Republikës”, tha ai.

Kuvendi po mban sot punimet e seancës së re ku në rend dite janë 17 pika.

LEXO EDHE:

Back to top button