​Presidenti i Portugalisë ndihmon në shpëtimin e dy grave në det – ALSAT-M


Presidenti i Portugalisë Marcelo Rebelo de Sousa (71) ndihmoi në shpëtimin e dy grave, kajaku i të cilave u përmbys në provincën Algarve.

Në foto, shihet teksa presidenti po notonte drejt grave që ishin larguar nga rrymat e detit.

Ai më vonë u tha gazetarëve se rrymat detare i kishin tërhequr ato larg nga plazhi.

Rebelo de Sousa aktualisht është me pushime në provincën jugore të Algarve, duke promovuar kështu turizmin portugez.

Ekonomia e Portugalisë është shumë e varur nga sektori i turizmit, i cili është goditur shumë nga pandemia e koronavirusit.

Presidenti foli me gazetarët në plazhin Praia do Alvor kur vuri re gratë në ankth.

Ai u filmua duke u notuar drejt tyre për t’iu dalë në ndihmë. Ato u arritën më herët nga një burrë që po përpiqej të kthente kajakun, dhe një person në një ski-jet u doli në ndihmë.

LEXO EDHE:

Back to top button