10 gjëra të pazakonta që janë gjetur në muret e shtëpive

10 gjëra të pazakonta që janë gjetur në muret e shtëpive

Nuk është nevoja të shkoni në një ishull të shkretë dhe të gjeni X-in në një hartë për të zbuluar thesarin e fshehur në ditët e sotme. Qindra pronarë shtëpish dhe biznesesh po zbulojnë në mënyrë rutinore gjëra të fshehura në muret e tyre. Ndonjëherë ato janë thesare, dhe ndonjëherë jo.

10. Shfaqja e parë e Supermenit

Image

Në vitin 2013, një kontraktor i quajtur David Gonzalez gjeti një thesar të papritur ndërsa rinovonte një shtëpi të vjetër që kishte blerë për pak më shumë se 10,000 dollarë. Mes gazetave të vjetra të futura në mure, ai gjeti një kopje të Action Comics #1, shfaqja e parë legjendare e Supermenit nga viti 1938. Pavarësisht se ishte në gjendje të keqe me kapakun e pasmë të grisur, mbetej një gjetje e rëndësishme. Gonzalez e vlerësoi komiken dhe pavarësisht vlerësimit të ulët prej 1.5 nga 10, ai arriti në ankand një vlerë marramendëse prej 175,000 dollarësh. Po të ishte në gjendje më të mirë, mund të ishte shitur për miliona. Ky zbulim nxori në pah thesaret e papritura të fshehura në shtëpitë e vjetra.

9. 500,000 dollarë

Image

Ëndrra e një çifti nga Arizona për të rinovuar një shtëpi të rrënuar u shndërrua në një përvojë surreale kur një punëtor zbuloi kanaçe municionesh të fshehura në mure. Brenda kanaçeve kishte 500,000 dollarë. Megjithatë, situata mori një kthesë ligjore kur ndërtuesi vendosi t’i mbante paratë për vete. Fatmirësisht, një punëtor i ndershëm informoi pronarët e shtëpisë, duke çuar në një sërë procesesh gjyqësore. Në fund, paratë iu dhanë vajzës së pronarit të mëparshëm, e cila pretendoi se ishin pjesë e pasurisë së babait të saj. Ky incident nënvizoi kompleksitetin e pronësisë dhe betejat ligjore që mund të lindin nga zbulimet e papritura.

8. Pajisje mbikëqyrjeje

Image

Imagjinoni tronditjen e një çifti në Arizona kur zbuluan prova të përgjimit të fshehtë në banjën e shtëpisë së tyre të re. Pasi vunë re një pasqyrë të vendosur në mënyrë të çuditshme, ata zbuluan se ishte një pasqyrë me dy drejtime që fshihte telat e një pajisjeje video brenda murit. U ngritën spekulime rreth qëllimit të tij, me teori që varionin nga përdorimet e pafajshme si akuariumi në mur e deri te mbikëqyrja. Megjithatë, zbulimi i bëri të zotët e shtëpisë të ndiheshin të shqetësuar dhe ngritën pyetje në lidhje me privatësinë e tyre.

7. Alkool i epokës së prohibicionit

Image

Rinovimet shpesh zbulojnë mbetje të së kaluarës, por pak zbulime janë aq intriguese sa gjetja e një sasie uiski të epokës së prohibicionit të fshehur në mure. Një çift nga Nju Jorku e mësoi këtë kur gjetën 60 ose më shumë shishe uiski Old Smuggler që datonin në vitet 1920. Shishet, të fshehura në mure dhe nën dyshemenë e shtëpisë së tyre, lanë të kuptohet se ishte një ish-banesë kontrabandistësh. Ekspertët vlerësuan vlerën e shisheve nga 500 deri në 1000 dollarë secila, duke e kthyer një rinovim rutinë në një zbulim fitimprurës.

6. Kocka njeriu

Image

Në një zbulim rrëqethës, një çift nga Hjustoni gjeti kocka njerëzore të fshehura në murin e papafingos së shtëpisë së tyre të re. Kockat, së bashku me një palë syze që ngjajnë me ato të mbajtura nga pronari i mëparshëm, ngritën pikëpyetje për të kaluarën e errët të shtëpisë. Hetimet e mëtejshme zbuluan se eshtrat i përkisnin Mary Cerrutit, ish-pronares së shtëpisë e cila ishte zhdukur prej dy vitesh. Rrethanat rreth zhdukjes dhe vdekjes së saj mbeten të pazgjidhura, duke lënë një mister të tmerrshëm për të zotët e shtëpisë.

5. Djali i zhdukur

Image

Rasti i zhdukjes së Ricky Chekevdia-s mori një kthesë tronditëse kur autoritetet e zbuluan atë duke jetuar në një dhomë të fshehtë pas murit të shtëpisë së gjyshes së tij. Besohej se ishte rrëmbyer nga nëna e tij dhe Ricky ishte mbajtur i fshehur për dy vjet, i privuar nga rrezet e diellit dhe kujdesi mjekësor. Shpëtimi i tij dhe veprimet e mëvonshme ligjore kundër nënës dhe gjyshes së tij nxorën në pah rreziqet e fshehura që fshiheshin brenda shtëpive në dukje të zakonshme.

4. 100,000 bletë

Image

Për një pronar shtëpie kanadeze, emocioni i blerjes së një shtëpie historike të stilit viktorian u shndërrua shpejt në një makth kur ata zbuluan një koloni masive bletësh që jetonin në mure. Sipas vlerësimeve, kolonia kishte deri në 100,000 bletë, të cilat kishin lulëzuar në heshtje për vite me radhë. Shqetësimi i pronarit të shtëpisë u kthye në lehtësim kur një bletërritës vendas hoqi koloninë, së bashku me 113 kg huall mjalti.

3. Piktura e vjedhur

Image

Historia e pikturës së vjedhur të Gustav Klimtit, “Portreti i një zonje”, mori një kthesë befasuese kur u gjet e fshehur në një pjesë të prerë të një muri jashtë shtëpisë së saj të galerisë italiane. E zhdukur që nga viti 1997, rikuperimi i pikturës ngriti pikëpyetje rreth vendndodhjes së saj gjatë mungesës së saj 23-vjeçare. Nëse është kthyer nga hajduti apo dikush tjetër, mbetet një mister, duke shtuar intrigën në historinë e saj.

2. Kapsula e kohës të Chuck Palahniuk-ut

Image

Autori Chuck Palahniuk la një surprizë unike për pronarin e ardhshëm të shtëpisë së tij të mëparshme në Portland, Oregon – një kapsulë kohore e fshehur në mure. Brenda, së bashku me një kopje të nënshkruar të “Fight Club” dhe fotot familjare, ishte një paraqitje e shkurtër e jetës së autorit gjatë fillimit të viteve 2000. Ky zbulim i papritur shtoi një anë personale në historinë e shtëpisë, duke lidhur të kaluarën dhe të tashmen në një mënyrë të pazakontë.

1. Mesazh në një shishe

Image

Kur një pronar shtëpie në Boston gjeti një shishe të vjetër uiski të mbyllur në murin e shtëpisë së tyre,  zbuloi një shënim misterioz të datës 23 shtator 1894. Shënimi, ku thjesht lexonte “Tom Ford 6 në Shea”, ndezi spekulime rreth kuptimit të tij. Nëse ishte një fletë basti, një adresë apo një mesazh i fshehtë, origjina e shënimit mbetet një mister magjepsës nga e kaluara.

LEXO EDHE:

Back to top button