17 shpërthime me tritol brenda 5 muajsh

17 shpërthime me tritol brenda 5 muajsh

Automjeti i Lulëzim Muçës, polic i qarkullimit rrugor në Kavajë u hodh në erë pak para mesnatës.

Në pjesën e pasme të makinës së tij ishte vendosur një sasi tritoli.

Rreth orës 4 të mëngjesit në Durrës, një sasi tjetër tritoli shpërtheu në dyqanin e rrobave të reperit ‘Noizy’.

Por këto janë 2 nga 17 shpërthimet me tritol që kanë ndodhur brenda 5 muajve të fundit.

Në 4 raste në shënjestër kanë qenë efektivë policie.

“Alarmi parë është që është rikthyer tritoli në Shqipëri, ngjarjet po bëhen me eksploziv, është rikthyer viti 2013-2014. Janë shumë të lakmuara nga grupet kriminale, pasi shpërthimi me eksploziv nuk lë gjurmë. Alarmi dytë pastaj është që këto eksploziv po vihen ndaj funksionarëve publikë, ndaj efektivëve të policisë së shtetit. Sinjali më i madh është që grupet kriminale kanë ngritur dorë kundër shtetit”, thotë Ervin Karamuço, profesor i kriminologjisë.

Shkodra, Tirana, Durrësi dhe Vlora janë qytetet ku ndodhin më shumë shpërthime me tritol, por nga sigurohet eksplozivi?

“Duhet bërë një hetim mbi inventarin e eksplozivëve në Shqipëri. A është një inventar që vjen nga kompanitë e licencuara që merren me shpërthime në gurore etj., apo është një inventar që ne e kemi nga 1997 apo është një eksploziv që vjen nga jashtë. Kemi pasur grupe që e kanë sjellë nga Mali i zi. Është një alarm, një rrezik i shtuar për sigurinë publike”, shprehet Karamuço.

Sipas statistikave të këtij viti, çdo 9 ditë në vend ndodh një shpërthim me tritol por në asnjë rast nuk është zbuluar autori.

LEXO EDHE:

Back to top button