Aktorët e Hollivudit shpallin grevën historike

Aktorët e Hollivudit shpallin grevën historike

Aktorët e Hollivudit kanë njoftuar se do t’i bashkohen një greve të vazhdueshme të skenaristëve në mbylljen më të madhe të industrisë për më shumë se 60 vjet.

Skuadra e aktorëve të ekranit (SAG) dëshiron që gjigantët e transmetimit të bien dakord për një ndarje më të drejtë të fitimeve dhe kushte më të mira pune.

Rreth 160,000 interpretues priten të jenë në grevë. Shumica dërrmuese e prodhimeve filmike dhe televizive në SHBA do të ndalen.

Yjet Cillian Murphy, Matt Damon dhe Emily Blunt lanë premierën e Oppenheimer të Christopher Nolan në Londër të enjten mbrëma pasi u shpall greva.

Greva e SAG fillon në mesnatë me orën e Los Anxhelosit. Protesta do të fillojë të premten në mëngjes jashtë selisë qendrore të Netflix në Kaliforni, përpara se të kalojë në Paramount, Warner Bros dhe Disney.

Sindikata – e njohur zyrtarisht si Screen Actors Guild- Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios, ose SAG-AFTRA – gjithashtu kërkon një garanci që inteligjenca artificiale (AI) dhe fytyrat dhe zërat e krijuar nga kompjuteri nuk do të përdoren për të zëvendësuar aktorët.

Grupi që përfaqëson studiot, Aleanca e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit, ose AMPTP, e kritikoi vendimin.

Ata thanë se “një grevë nuk është sigurisht rezultati që ne shpresonim pasi studiot nuk mund të funksionojnë pa interpretuesit që sjellin në jetë shfaqjet dhe filmat tanë televizivë”.

“Sindikata ka zgjedhur për fat të keq një rrugë që do të çojë në vështirësi financiare për mijëra njerëz të panumërt që varen nga industria,” shtohet në deklaratë.

Për të adresuar shqetësimet në lidhje me përdorimin e AI, AMPTP tha se kishte rënë dakord për një “propozim novator” që do të mbronte ngjashmërinë dixhitale të aktorëve dhe do të kërkonte pëlqimin e tyre kur kopjet dixhitale përdoren në shfaqje ose bëhen ndryshime.

Por drejtori ekzekutiv kombëtar i SAG dhe kryenegociatori, Duncan Crabtree-Ireland, tha se oferta ishte e papranueshme.

Një tjetër kërkesë e SAG-së e shërbimeve të transmetimit është që aktorët të marrin paga bazë dhe përfitime më të mëdha – që do të thotë pagesa të bëra për aktorët nga përsëritjet e filmave dhe programeve ku ata kanë luajtur.

Greva përfshin dhjetëra mijëra aktorë që marrin shumë më pak pagesa për pjesët e vogla sesa kolegët e tyre të listës A.

Fran Drescher, presidenti i SAG, tha se greva vjen në një “moment shumë të rëndësishëm” për aktorët në industri.

Një grevë e veçantë nga 11,500 anëtarët e Shoqatës së Shkrimtarëve të Amerikës që kërkojnë paga dhe kushte më të mira pune ka nisur që nga 2 maji.

Disa shkrimtarë janë kthyer në projekte që nuk mbulohen nga kontrata midis esnafit dhe Aleancës së Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit.

“Greva e dyfishtë” nga të dy sindikatat është e para që nga viti 1960, kur SAG drejtohej nga aktori Ronald Reagan, shumë kohë përpara se ai të hynte në politikë dhe të bëhej president i SHBA. Greva e fundit e aktorëve u zhvillua në vitin 1980.

Duke folur gjatë një mbledhjeje të drejtuesve të industrisë në një vendpushim në Idaho përpara njoftimit të SAG të enjten, CEO i Disney Bob Iger tha se kërkesat e aktorëve dhe shkrimtarëve ishin jopraktike dhe të dëmshme për një industri që ende po rimëkëmbet nga pandemia.

Shfaqjet televizive që janë ende duke u filmuar do të duhet gjithashtu të ndalojnë në masë të madhe pasi aktorët bëhen të padisponueshëm, megjithëse në disa raste mund të lidhen marrëveshje anësore midis interpretuesve dhe producentëve për të lejuar vazhdimin e punës.

Yjet më të mirë të Hollivudit nuk do të jenë në gjendje të marrin pjesë në ngjarje për të promovuar publikimet e reja dhe të ardhshme.

LEXO EDHE:

Back to top button