Akuzat ndaj Shakirës-Prokurorët heqin hetimin e dytë për evazion fiskal: Prova të pamjaftueshme

Akuzat ndaj Shakirës-Prokurorët heqin hetimin e dytë për evazion fiskal: Prova të pamjaftueshme

Prokurorët spanjollë kanë bërë lëvizjen e radhës, për të pushuar çështjen e dytë të evazionit fiskal të yllit të popit Shakira, duke argumentuar se nuk ka prova të mjaftueshme, sipas një raporti të AP.

Vihet re se këngëtarja kolumbiane po hetohet edhe një herë për shmangien e 6.7 milionë eurove në tatimin mbi të ardhurat e vitit 2018 përmes një kompanie offshore. Ajo ka mohuar çdo keqbërje.

Në korrik 2023, prokurorët hapën një çështje të dytë kundër saj, por tani thonë se ka “prova të pamjaftueshme” për një shkelje të mundshme tatimore. Në këtë pikë i takon hetuesit të vendosë nëse do të vazhdojë hetimi dhe mundësisht të rekomandojë që çështja të shkojë në gjyq ose të pushohet.

Nëntorin e kaluar në një rast tjetër, Shakira arriti marrëveshje me prokurorët për të paguar 14.5 milionë euro taksa për vitet 2012-2014.

Pas divorcit me futbollistin Gerard Pique në vitin 2022, pas dhjetë vitesh lidhje, ylli u transferua në Miami ku jeton me dy fëmijët e saj.

“Unë u vendosa në Barcelonë për t’u dhënë stabilitet fëmijëve të mi. Të njëjtën gjë kërkojmë edhe tani, në një cep tjetër të botës, pranë familjes, miqve dhe detit”, ka shkruar ajo në postimin e saj në Instagram, kur ka lajmëruar ‘arratisjen’ nga Barcelona.

LEXO EDHE:

Back to top button