Arabia Saudite emëron ambasadorin në Siri, i pari që nga viti 2012

Arabia Saudite emëron ambasadorin në Siri, i pari që nga viti 2012

Arabia Saudite njoftoi të dielën emërimin e një ambasadori të ri në Damask, i pari pas më shumë se një dekade përçarjeje, pas shpërthimit të luftës në Siri.

Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve saudite SPA, qeveria emëroi Faisal bin Saud Al Mejfel si ambasadorin e ri në Siri.

I dërguari i ri deklaroi se synimi i tij është të “forcojë marrëdhëniet dypalëshe midis dy vendeve simotra”, pothuajse një vit pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike.

Pas vitesh izolimi diplomatik, pasi shtypja e një kryengritjeje civile në vitin 2011 çoi në shpërthimin e luftës civile, Siria e Bashar al-Asad u ribashkua me Ligën Arabe në maj 2023.

Arabia Saudite, e cila mbështeti grupet rebele kur shpërtheu lufta në Siri dhe mbylli ambasadën e saj në Damask në vitin 2012, që atëherë ka rivendosur marrëdhëniet me qeverinë e Asadit dhe ka rihapur misionin e saj diplomatik në kryeqytetin sirian.

Mbretëria fillimisht dërgoi një të ngarkuar me punë, ndërsa në Riad ai mori detyrën e ambasadorit të Sirisë në dhjetor.

LEXO EDHE:

Back to top button