Avionët luftarakë kinezë fluturojnë mbi Tajvan, SHBA “i tregon dhëmbët” dhe dërgon luftanijen e saj

Avionët luftarakë kinezë fluturojnë mbi Tajvan, SHBA “i tregon dhëmbët” dhe dërgon luftanijen e saj

Kina dërgoi 28 avionë luftarakë përgjatë vijës mesatare të ngushticës së Tajvanit të dielën, ndërsa Pekini zhvilloi stërvitjet e para ushtarake në shkallë të gjerë rreth ishullit këtë vit, tha Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit.

28 avionët e Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) ishin midis 57 avionëve të vërejtur pranë Tajvanit, tha ministria, duke shtuar se ata përfshinin luftëtarë J-10, J-11, J-16 dhe Su-30, bombardues H-6, tre dronë, një avion paralajmërues dhe një zbulues.

Tajvani ngarkoi avionët, anijet detare dhe sistemet e raketave me bazë tokësore për t’iu përgjigjur aktiviteteve kineze, tha ministria.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës e sheh Tajvanin – një ishull me 24 milionë banorë të qeverisur në mënyrë demokratike – si pjesë të territorit të saj, pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë. Ajo është zotuar prej kohësh të “ribashkojë” ishullin me territorin kinez, me forcë nëse është e nevojshme.

Luftanija amerikane kalon transit në ngushticën e Tajvanit

Stërvitjet ushtarake të Kinës të dielën erdhën tre ditë pasi një shkatërrues i marinës amerikane kaloi transit në ngushticën e Tajvanit në një operacion të koduar “liria e lundrimit”, udhëtimi i parë i tillë i raportuar nga marina amerikane këtë vit.

Kina tha se monitoronte lëvizjen e anijes luftarake amerikane dhe se të gjitha lëvizjet e saj ishin “nën kontroll”. Uashingtoni ka ofruar prej kohësh armë për Tajvanin sipas kushteve të Aktit të Marrëdhënieve me Tajvanin, i cili thotë se SHBA do t’i sigurojë ishullit mjetet për t’u mbrojtur.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button