BE miraton sanksione doganore kundër SHBA-së

Bashkimi Evropian do të vendosë sanksione doganore kundër SHBA-së, si kundërpërgjigje për sanksionet amerikane, në kuadër të konfliktit mes kompanive ajrore ”Airbus” dhe ”Boeing” për ndihmat shtetërore, njoftoi sot Komisioni Evropian.

- Advertisment -

“Ne kemi një vendim të Organizatës Botërore të Tregtisë mbi çështjen e ‘Boeing’, i cili na lejon të vendosim taksa dhe kjo është ajo që po bëjmë”, theksoi Valdis Dombrovskis, Komisionari Evropian për Ekonominë, në një deklaratë për shtyp.

“Por, Brukseli mbeti i hapur për një zgjidhje të negociuar”, shtoi ai.

LEXO EDHE:

Back to top button