Bomba e imunitetit të vjeshtës: Supë me spinaq dhe arrëmyshk

Një zierje e thjeshtë dhe e shëndetshme që do t'ju ngrohë dhe do t'ju ndihmojë të përmirësoni imunitetin tuaj.

Spinaqi është një bimë shumë e pasur me ujë. Ka një vlerë shumë të ulët kalori, 2,2% proteina, 3,9% karbohidrate dhe 0,5% yndyrë. Spinaqi përmban:

  • Acidi folik – 50% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Vitamina A – 60% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Vitamina C-35% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Hekur – 20% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Magnezi – 20% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Riboflavin-15% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Kalcium – 10% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Kaliumi – 15% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Vitamina B6-15% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
  • Vitamina E – 15% e dozës së rekomanduar ditore për vakt
Për çfarë është i mirë spinaqi?

Spinaqi përmirëson funksionin e zemrës dhe funksionin e muskujve. Ai stimulon funksionimin e pankreasit, dhe ndikon në uljen e presionit të gjakut, gjë që lehtëson punën e zemrës dhe veshkave. Spinaqi është një detoksifikues i vërtetë për trupin, pastron toksinat dhe zgjon të gjitha proceset metabolike të ngadalësuar. Spinaqi është gjithashtu efektiv në forcimin e fibrave të flokëve, forcimin e thonjve dhe ruan dhe ruan vitalitetin e lëkurës. Spinaqi ruan shëndetin e sistemit nervor, por edhe forcon dhe mbron sistemin imunitar, falë sasive të larta të vitaminave që përmban. Sasia e madhe e acidit folik tregon qartë se spinaqi duhet të hahet nga personat anemikë dhe gratë shtatzëna, spinaqi gjithashtu përmban shumë hekur, kështu që për këtë arsye është efektiv pa marrë parasysh çfarë lloj anemie është.

Çfarë duhet kushtuar vëmendje?

Spinaqi hahet menjëherë pas përgatitjes, pasi të jetë përgatitur spinaqi nuk guxon të ngrohet përsëri. Mos përdorni shumë ujë gjatë gatimit të spinaqit për të ruajtur statusin e tij cilësor ushqyes.

Zierje me spinaq dhe arrëmyshk

Përbërësit:

– 950 ml ujë

– 450 g spinaq

– arrëmyshk

– kripë

– arra

Përgatitja:

Hidhni ujë në një tenxhere të madhe dhe kur të vlojë shtoni spinaqin. Gatuani për maksimumi një minutë.

E grijmë derisa të përftohet një masë e njëtrajtshme. Shtoni kripë dhe një majë arrëmyshk.

Ju mund ta dekoroni supën me arra të grira afër.

Ju bëftë mirë!

LEXO EDHE:

Back to top button