Borrel iu bashkua thirrjes së Kamala Harris për një armëpushim të mënjëhershëm në Gaza

Borrel iu bashkua thirrjes së Kamala Harris për një armëpushim të mënjëhershëm në Gaza

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha sot se është dakord me zëvendëspresidenten amerikane, Kamala Harris, e cila bëri thirrje për armëpushim në Gaza, duke shtuar se është koha për Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. për të reaguar.

“Unë i bashkohem thirrjes së Zëvendës Presidentes së SHBA-së Kamala Harris për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza. Atëherë nuk duhet të ketë asnjë pengesë për miratimin e rezolutës së Këshillit të Sigurimit”, ka shkruar Borel në rrjetin social X.

Ai shtoi se Harris kishte të drejtë që tha se shumë njerëz ishin vrarë dhe i bëri thirrje Izraelit të lejonte akses të papenguar për ndihma humanitare.

Është koha që Këshilli i Sigurimit të OKB-së të reagojë”, tha përfaqësuesi i lartë i BE-së.

Zëvendëspresidenti amerikan bëri thirrje dje për një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës dhe kërkoi që Izraeli të rrisë fluksin e ndihmave humanitare për shkak të “kushteve çnjerëzore” dhe “katastrofës humanitare” që ka prekur popullin palestinez.

Mediat perëndimore shkruajnë se deklaratat e zëvendëspresidentit amerikan janë nga më të ashprat e një zyrtari të lartë amerikan kur bëhet fjalë për thirrjet drejtuar Izraelit për të lehtësuar situatën në Gaza.

LEXO EDHE:

Back to top button