Britania do të ofrojë mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

Qeveria e Kosovës ka nënshkruar memorandum mirëkuptimi me Mbretërinë e Bashkuara. Nënshkrimi i memorandum mirëkuptimit u bë nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovës, Nicholas Abbott.

- Advertisment -

Nëpërmjet këtij memorandumi Hoti thotë se Britania e Madhe do të ofrojë mbështete për Këshillim e Ekspertëve dhe Zyrën e Kryeministri në procesin e dialogut me Serbinë, proces ky që do të ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

“Qeveria e Britanisë së Madhe vazhdon mbështetjen për institucionet e Kosovës. Sot, bashkë me ambasadorin Nicholas Abbott, nënshkruam një Memorandum Mirëkuptimi, me të cilin Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën time, në procesin e dialogut me Serbinë, proces ky i cili po ndërmjetësohet nga BE-ja”, ka shkruar Hoti.

LEXO EDHE:

Back to top button