Bullgarët po xhirojnë një film për Car Boris III, do të jetë aktori Antonio Banderas?

Bullgarët po xhirojnë një film për Car Boris III, do të jetë aktori Antonio Banderas?

Media bullgare raporton se producentët nga Sofja po përgatisin një dokumentar për Car Borisin e Tretë. Ylli i Hollivudit Antonio Banderas, i cili ka të ngjarë të luajë rolin e ish-perandorit bullgar, thuhet se do të marrë pjesë në film.

Siç raportohet në mediat vendase, ylli 62-vjeçar ka qenë tashmë disa herë në Bullgari dhe ka diskutuar detajet e filmit historik, i cili do të nisë xhirimet në vjeshtë. Kastings janë planifikuar për të përzgjedhur aktorët që do t’i bashkohen ekipit që do të luajë në film.

Car Boris III vërtet i mbështeti hebrenjtë në Bullgari, por rezulton se ka shumë më tepër njerëz të përfshirë në këtë histori. Shumica prej tyre duam t’i shfaqim duke zhvilluar historitë e tyre në film, thotë producenti Avi Lerner, shkruan “Bulgaria Dnes”.

Filmi është planifikuar të jetë në gjuhën angleze.

Emri i Car Boris III lidhet me persekutimin dhe shkatërrimin e hebrenjve nga territoret e pushtuara nga Bullgaria fashiste gjatë Luftës së Dytë Botërore. Car Borisi i Tretë dhe Qeveria e Bullgarisë Perandorake janë drejtpërdrejt përgjegjës për dëbimin e më shumë se 11.300 hebrenjve nga territoret e pushtuara të Maqedonisë, Greqisë dhe Serbisë, nga të cilët 7.144 janë hebrenj maqedonas, në kampin Treblika në Poloninë e pushtuar.

LEXO EDHE:

Back to top button