Bullgaria përballet sërish me krizë politike: Nuk është arritur asnjë marrëveshje për një qeveri të re, thotë Gabriel

Bullgaria përballet sërish me krizë politike: Nuk është arritur asnjë marrëveshje për një qeveri të re, thotë Gabriel

Shefja e diplomacisë bullgare dhe anëtarja e mandatuar e qeverisë së re të koalicionit, Maria Gabriel, nga partia e qendrës së djathtë GERB, tha dje se nuk është arritur marrëveshje për formimin e një qeverie të re me partinë e qendrës së djathtë Ndryshimet Vazhdojnë (PP). .

Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit të kaluar, dy kampet politike që dolën në krye, GERB dhe PP, bënë një marrëveshje për ndarjen e pushtetit, sipas së cilës posti i kryeministrit do të jetë me rotacion. Për nëntë muajt e parë, akademiku Nikolai Denkov ishte kryeministër, raportoi Hina.

BTA raporton se sot Gabrieli pritet të dorëzojë një letër në Asamblenë Kombëtare për tërheqjen e kandidaturës së tij për kryeministër.

GERB nuk do të marrë pjesë në negociatat për mandatin e dytë, theksoi Gabriel.

Kryeministri i dorëhequr, Nikolai Denkov, në fjalimin e djeshëm të transmetuar në BNT, i bëri thirrje kryesisë së GERB-SDS që të nënshkruajë marrëveshjen me “Ndryshimet vazhdojnë – Bullgaria Demokratike” dhe të votojnë për një qeveri me kryeministrin dhe ministrin e Jashtëm. Çështjet, Maria Gabriel, pa ndryshuar përbërjen e Këshillit të Ministrave.

LEXO EDHE:

Back to top button