Çfarë do të ndodhë nëse hëna zhduket?

Çfarë do të ndodhë nëse hëna zhduket?

Hëna jonë është në lëvizje. Ai lëviz rreth 1.5 inç larg nga Toka çdo vit. Dhe në këtë proces, rrotullimi i Tokës në fakt ngadalësohet. Po sikur një natë hëna thjesht të zhdukej? A do të na mungonte ajo?

Hëna e plotë është mesatarisht 14,000 herë më e ndritshme se objekti tjetër më i ndritshëm në qiellin e natës, Venusi. Pra, pa të, çdo natë do të ishte e errët si një hënë e re. Vëzhgimi i yjeve do të ishte gjithashtu spektakolar.

Por nga mëngjesi tjetër, do të filloni të kuptoni se sa e rëndësishme është hëna për jetën në Tokë. Si fillim, midis Diellit, rrotullimit të Tokës dhe Hënës, Hëna ka ndikimin më të madh në baticat e Tokës.

Pa të, baticat do të reduktoheshin me rreth 75%. Kjo do të kërcënonte jetën e shumë llojeve të krustaceve, midhjeve dhe kërmijve të detit që jetojnë në zona ndërtidale dhe do të prishte dietën e kafshëve më të mëdha që mbështeten tek ato për ushqim, duke kërcënuar në këtë proces ekosistemet e tëra bregdetare. Brenda disa dekadave, do të fillojmë të shohim rënie masive në popullsinë e detit dhe tokës.

Një nga ngjarjet më të mëdha të vezëve në botë zhvillohet në Barrierën e Madhe. Çdo nëntor, në ditët pas dritës së hënës së plotë, kolonitë e koraleve në të gjithë shkëmbin nënujorë – që shtrihen në një zonë më të madhe se shteti i Nju Meksikos – lëshojnë miliona vezë dhe spermë në intervale prej pothuajse disa minutash. Shkencëtarët janë të sigurt se hëna e plotë luan një rol në kohën, por saktësisht se si mbetet një mister.

Në tokë, kafshë si këto gaforre të kuqe përdorin gjithashtu shenja hënore për t’u riprodhuar. Pasi kanë jetuar pjesën më të madhe të jetës së tyre në male, miliona gaforre të rritur migrojnë në bregdet. Dhe pastaj, vetëm gjatë tremujorit të fundit të hënës, femrat lëshojnë vezët në det.

Hëna mund të mos ketë aq shumë ndikim në riprodhimin e njeriut. Por pa të, diçka tjetër për të cilën ne kujdesemi po aq do të ndryshonte – moti. Baticat dhe rrymat e baticës ndihmojnë në përzierjen e ujërave të ftohtë të Arktikut me ujërat më të ngrohta të tropikëve. Kjo balancon temperaturat dhe stabilizon klimën në mbarë botën. Pa hënën, parashikimi i motit do të ishte praktikisht i pamundur. Dallimi mesatar midis vendeve më të nxehta dhe më të ftohta në Tokë mund të rritet në ekstreme kërcënuese për jetën.

Por asnjë nga këto nuk krahasohet me ndryshimin më të madh që do të kishim gjatë mijëvjeçarëve të ardhshëm. Aktualisht, Toka anon në boshtin e saj me 23.5º, kryesisht për shkak të gravitetit të Hënës. Nëse hëna do të zhdukej, boshti i Tokës do të lëkundet midis 10 dhe 45º.

Disa ekspertë vlerësojnë se Jupiteri mund të ndihmojë që animi i Tokës të mos dalë plotësisht jashtë kontrollit. Por edhe vetëm një pjerrësi shtesë 10º mund të bëjë kërdi në klimën dhe stinët.

Në të kaluarën, pjerrësia e Tokës ndryshoi me rreth 1-2º, gjë që shkencëtarët mendojnë se mund të ketë shkaktuar epoka akullnajash në të kaluarën. Është e vështirë të dihet se çfarë do të bënte një pjerrësi 10º ose 45º, por ndoshta asgjë e mirë për shumicën e jetës në Tokë.

Hëna nuk është vetëm e domosdoshme për jetën në Tokë sot. Ekspertët besojnë se mund të ketë luajtur një rol kyç në formimin e jetës më shumë se 3.5 miliardë vjet më parë. Rezulton se hëna nuk është vetëm një fener në qiellin e natës. Ekzistenca e tij është çelësi për aktin delikat balancues që bën të mundur jetën në Tokë.

LEXO EDHE:

Back to top button