Çfarë ndodh në të vërtetë në trup nëse nuk pini alkool për një muaj?

Shumë vite më parë, gazetari Flick Everett vendosi të mos pinte alkool për një muaj. Ajo ishte mjaft e impresionuar me suksesin e saj, por pasi përfundoi abstenimin e saj 30-ditor nga alkooli, ajo iu kthye modelit të saj të zakonshëm të pijes. Ajo nuk mendoi për këtë deri pesë vjet më parë, kur një kombinim i dhimbjeve të kokës para menopauzës dhe skuqjes së fytyrës e detyruan të hiqte dorë sërish nga alkooli. Që atëherë ai nuk ka pirë asnjë pikë alkool.

Në vitin 2020, 8,974 vdekje në Mbretërinë e Bashkuar ishin të lidhura me alkoolin, një rritje prej 18.6 për qind krahasuar me vitin 2019. Studime të panumërta kanë treguar lidhje midis pirjes së madhe dhe kancerit, dështimit të zemrës dhe diabetit, ndër problemet e tjera kronike shëndetësore. Pra, nuk është për t’u habitur që shumë venë në dyshim zakonet e tyre të pijes. Por a bën vërtet ndonjë ndryshim në shëndetin tuaj të përgjithshëm të qenit 100% esëll për një muaj të tërë?

“Abstenimi nga alkooli nuk do të përfitojë vetëm për shëndetin tuaj fizik. Alkooli gjithashtu mund të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj, kështu që do të keni më shumë energji. Konsumimi i rregullt dhe i tepruar i alkoolit gjithashtu mund të ketë një efekt të dëmshëm në shëndetin mendor, “Dr Catherine Carney nga Delamere Detox Clinic në Cheshire.

Pirja e alkoolit mund të rrisë presionin e gjakut në nivele jo të shëndetshme

Ndërsa 56 për qind e banorëve të Mbretërisë së Bashkuar thonë se pinë alkool për t’u çlodhur, ky është vetëm një lehtësim i përkohshëm, i cili në fakt mund të çojë në një përkeqësim të gjendjes mendore.

“Kur bëhet fjalë për shëndetin fizik, konsumimi i sasive të mëdha të alkoolit për një periudhë të gjatë kohore mund të rrisë presionin e gjakut në nivele jo të shëndetshme dhe të rezultojë në komplikime shtesë shëndetësore. “Kur të hiqni dorë nga alkooli, presioni i gjakut do të bjerë, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e dështimit të zemrës, goditjes në tru dhe sulmit në zemër”, thotë Dr Carney.

Megjithatë, Dr. Carney vëren se të provosh se mund të ndalosh së piri për disa javë nuk do të thotë domosdoshmërisht se ke një marrëdhënie të shëndetshme me alkoolin.

“Ata që pinë shumë alkool mund të përdorin të ashtuquajturat “Tetori i matur si një justifikim për të abuzuar me alkoolin për pjesën tjetër të vitit,” thotë ajo.

Një muaj pushim nga alkooli për disa është fillimi i një rivendosjeje të plotë

46-vjeçarja Lucy Baker hoqi dorë nga alkooli për disa javë dhe përfundimisht e ndërpreu plotësisht menunë e saj.

“Unë ndalova së piri kur mbeta shtatzënë dhe më pas iu ktheva pijes kur fillova të shihja përsëri njerëzit. Këtë vit takova një mik i cili më tha se nuk pi më fare. “Më stresoi dhe më bëri të pyesja pse isha ende duke pirë,” kujton Baker.

Pas një muaji pa alkool, ajo u ndje shumë mirë. Dhe kështu ajo vazhdoi. Ajo shkon më shpesh në palestër dhe thotë se nuk i mungon aspak alkooli dhe aq më pak hangoveri.

Çfarë ndodh në trup kur ndalojmë së piri alkool?

Dr Ross Perry, mjek i përgjithshëm, përshkruan përfitimet që mund të përjetojmë nëse e lëmë pirjen për një muaj.

“Pas pijes së fundit, mëlçia fillon të punojë jashtë orarit dhe pankreasi fillon të prodhojë insulinë shtesë. “Është e rëndësishme të pini shumë ujë sepse trupi juaj do të nxjerrë jashtë toksinat, kështu që do të shkoni më shumë në tualet”, thotë ai.

Nëse në fillim nuk ndiheni mirë, sipas Dr. Perry, duhen 72 orë para se të filloni të ndiheni normalisht mendërisht dhe fizikisht.

Pas dy javësh, ka të ngjarë të përjetoni humbje peshe, reduktim të rrathëve të errët nën sy dhe shumë më pak ënjtje, si dhe lëkurë më të pastër. Pas tre javësh, presioni i gjakut mund të ulet. Pas një muaji, lëkura dhe sytë do të duken më të shndritshme dhe më të qarta.

“Yndyra në mëlçi reduktohet deri në 15 për qind pas një muaji pa alkool, gjë që rrit aftësinë e saj për të larguar toksinat”, pohon Dr Perry.

Njerëzit besojnë se janë të moderuar në pirjen e tyre, por shpesh nuk është kështu

Këshilltari dhe autori i “Sober on a Drunk Planet”, Sean Gay, thotë se e kuptoi se kishte një problem me pijen në moshën 31-vjeçare.

“Shoqëria na bind se pirja e alkoolit dhe varja janë argëtuese. Por për shumë njerëz është një problem shumë më i madh. “Shumë njerëz përdorin alkoolin si një ndihmë emocionale dhe për ta një muaj pa pirë nuk do të zgjidhë të gjitha problemet fizike, mendore, emocionale dhe financiare të shkaktuara nga konsumimi i alkoolit,” vëren ai.

Gay thotë se alkooli çliron kortizolin, hormonin e stresit. Kjo është arsyeja pse ne mund të jemi të stresuar deri në shtatë ditë për shkak të një daljeje të vetme, gjatë së cilës pimë shumë.

“Ankthi im u zvogëlua në mënyrë drastike brenda shtatë ditëve pas heqjes dorë nga alkooli. Nuk mund të pretendoj se kam humbur peshë, sepse kam zëvendësuar alkoolin me ushqime, por kam filluar të fle më mirë. Tani jam në një humor më të mirë. Nuk kam dhimbje koke dhe lëkura ime është me ngjyrë normale”, shton Everett.

Përfitimi kryesor i të qenit esëll për një muaj është largimi i zakonit. Duhen rreth 30 ditë për të formuar një zakon, aq sa duhet për ta hequr atë. Shumica e atyre që marrin pjesë në “tetorin esëll” e dinë se nuk do të heqin dorë përfundimisht nga alkooli. Por për këdo që shqetësohet për shëndetin, financat apo ndryshimet e humorit, është mundësia e përsosur për të bërë një hap prapa dhe për të përmirësuar marrëdhënien e tyre me alkoolin – ndoshta për mirë.

LEXO EDHE:

Back to top button