Disa nga keqkuptimet më të zakonshme në filma

Heronjtë e filmit janë “të gjithëfuqishëm”. Secila prej fjalive të tyre është në kohën e duhur, në situata të rrezikshme ata marrin vendime të qëllimshme në një milisekondë, dhe më pas “gjuajtin” me ato “katërkat origjinale” të tyre… Me pak fjalë, filmat janë aty për të na argëtuar, kështu që zakonisht njerëzit janë të vetëdijshëm. se ajo që ata shohin në ekranin e madh apo në ekranet e vogla – nuk është e vërtetë.

Megjithatë, disa gjëra (që njeriu nuk do t’i përjetojë kurrë, përveçse në film), ndodhin aq shpesh sa me kalimin e kohës pranohen si normale. Më poshtë janë 10 nga keqkuptimet më të zakonshme që Hollywood dhe skenaristët na ushqejnë vazhdimisht.

Kloroformi nuk funksionon shpejt!

Regjisorët vazhdimisht pëlqejnë të portretizojnë substancën kimike kloroform si një “zgjidhje magjike” për ta vënë në gjumë të qetë dhe shpejt armikun. Por gjërat në realitet nuk funksionojnë kështu.

Kloroformi thjesht nuk e ka atë efektivitet. Do t’ju vërë në gjumë, edhe me doza të vogla, por nuk ndodh menjëherë. Prandaj, një shami e lagur me kloroform jo vetëm që do t’ju bëjë të pavetëdijshëm menjëherë, por do të keni edhe 5 minuta kohë për të nokautuar kundërshtarin.

Miti i Jurassic Park…

Edhe pse në këtë rast është thjesht një teori e kthyer në film (dhe libër), shumë besojnë se klonimi i dinosaurëve është i mundur. Në fakt, ADN-ja mund të ruhet në rrethana të caktuara, por pas një kohe kaq të gjatë – jo e mjaftueshme për të marrë me sukses ADN-në e përdorshme të dinosaurëve… Dhe për të krijuar një gjallesë që do të na copëtojë.

Por miti rreth tij ishte aq i përhapur sa shkencëtarët vendosën të kryenin kërkime për të vërtetuar falsitetin e kësaj teorie.

Reanimimi kardiopulmonar – CPR

Kjo skenë është në filma të panumërt – dikush është praktikisht i vdekur, por papritmas shfaqet personazhi kryesor dhe “e kthen nga varri” me CPR…

Ndihma e parë me masazh në zemër dhe frymëmarrje me gojë – me të vërtetë shpëton jetë, por filmat shumë shpesh japin një pamje të gabuar të saj. Për shembull nëse ndodh dështimi i zemrës, ngjeshjet nuk do ta bëjnë zemrën të funksionojë përsëri në mënyrë magjike. Qëllimi është të ruhet qarkullimi i gjakut në trup derisa të vijë ndihma emergjente dhe është shumë e rëndësishme ta bëjmë atë siç duhet, sepse në ato raste, kufiri midis jetës dhe vdekjes është i hollë.

Gënjeshtra për jetën seksuale të spiunëve

Nëse James Bond na mësoi diçka, është se “jeta e një spiuni është një grindje e vazhdueshme e pijeve alkoolike, makinave të shtrenjta, bixhozit, të shtënave dhe shkeljes së rregullave të rrepta”. Kështu, filmat krijuan një pamje mjaft joreale të spiunëve të vërtetë në botë.

Para së gjithash, spiunët zgjedhin automjete që nuk do të bien në sy, sepse çështja është të mos bini në sy dhe të mos ju pyesin të gjithë – sa kuaj ka dhe sa shpenzon?

Sa i përket seksit, ai vetëm e komplikon situatën pa nevojë dhe nuk sjell rezultate, dhe agjentët e vërtetë shtojnë se ideja e “spiunëve seksi” është një “jehonë” e Margaret Zelës, e njohur shumë më mirë si Mata Hari, prandaj shumica. Spiunet femra në film paraqiten si modele me rroba të ngushta…

Për më tepër, thyerja e rregullave është diçka që shërbimet sekrete nuk e trajtojnë me shumë dashamirësi, veçanërisht jo në rastet e shpenzimeve të pamatura. Ish-agjentja Emily Brandwin shton se shumica e operativëve të CIA-s nuk mbajnë as armë nëse nuk janë në një mjedis armiqësor. Për më tepër, shumica e agjentëve pranojnë se kanë pasur më së shumti një “moment Bond” gjatë karrierës së tyre të gjatë dhe thonë se ata thjesht “nuk janë mjaftueshëm romantikë, mjaft interesantë ose mjaft të rrezikshëm” në baza ditore.

Kur plumbi fluturon…

Skenat ku një personazh i qëlluar “fluturon” nga forca e goditjes së plumbit janë jashtëzakonisht qesharake dhe ndoshta shumë njerëz mendojnë se kjo është e vërteta… Armët thjesht nuk funksionojnë kështu – për shkak të fizikës. Kjo do të thotë – arma do të shkaktojë të njëjtin reagim tek personi që e mban armën dhe tek ai që merr plumbin. Me fjalë të tjera, ky i fundit do të vdesë, por nuk do të fluturojë.

Dy armë, zero pikë

Edhe pse kjo pothuajse është zhdukur nga filmat aksion dhe tani është më e zakonshme në video-lojërat, dikur ishte jashtëzakonisht e popullarizuar për heronjtë e aksionit të fluturonin nëpër ajër (në “lëvizje të ngadaltë” sigurisht) dhe të gjuanin dy armë në të njëjtën kohë.

Është ndoshta ideja e ndonjë skenaristi imagjinar që nuk ka qëlluar kurrë me armë zjarri, pasi ata që e kanë provuar do të dëshmojnë se shanset për të goditur ndonjë gjë me të janë afër zeros.

Rërë e shpejtë

Nëse dikush bie aksidentalisht në rërë të gjallë dhe nuk ka njeri përreth, Hollywood nuk parashikon një të ardhme të ndritur për ju… Por duket se gjërat nuk janë aq dramatike. Rëra e shpejtë është pikërisht – balta, dhe në shumicën e rasteve do të jeni në gjendje t’i shpëtoni me pak njohuri dhe durim.

Para së gjithash, paniku dhe përpjekja për të dalë shpejt vetë do ta përkeqësojë situatën. Pra, pa panik, pa nxitim dhe – hap pas hapi. Përveç kësaj, problemi më i madh kur bie në rërë të gjallë, në realitet, nuk është mbytja, por nëse nuk mund të dalësh – Dielli përfundimisht vret.

Gënjeshtra për sqarimin

Ndoshta një nga keqkuptimet më të zakonshme në filma dhe shfaqje televizive është aftësia e policisë dhe mjekësisë ligjore për të pastruar pamjet e paqarta deri në pikën ku mund të shihen qimet në hundën e autorit.

Sigurisht, opsioni “përmirëso, përmirëso, përmirëso” funksionon vetëm në imagjinatën e deritanishme.

Përndryshe, një foto me rezolucion të ulët mund të sqarohet disi, por kaq – “rreth”. Duke zmadhuar dhe “pastruar” një foto të turbullt, nuk do të merrni reflektimin e fytyrës së vrasësit në një gotë më të vogël.

Megjithatë, me zhvillimin e teknologjisë, kamerat e vëzhgimit po marrin rezolucion dhe imazh më të mirë, kështu që do të ketë gjithnjë e më pak nevojë për këtë sqarim.

Hakerë të këqij

Edhe pse jetojmë në një kohë kur kompjuterët janë të kudondodhur dhe gjithnjë e më shumë njerëz janë të paktën minimalisht të shkolluar në kompjuter, Hollywood-i ende nuk heq dorë nga klisheja e “hakerëve të këqij”. Në të vërtetë, sot ata kanë një imazh pak më të mirë se më parë, por skenaristët duket se refuzojnë të përmirësojnë portretizimin e tyre stereotip të hakerëve si të vetmuar që hyjnë ilegalisht dhe vjedhin të dhëna nga bodrumi i nënës së tyre.

Në realitet, hakerimi është tashmë një gjë legjitime dhe e ligjshme. Shumë kompani punësojnë hakerë profesionistë për të kontrolluar sistemet e tyre dhe për të gjetur dobësi për t’u mbrojtur nga ata që, si të thuash – “nuk kanë qëllime të sinqerta”… Por edhe ato “gabim rrëqethës” nuk duken ashtu siç i tregojnë shumica e filmave. .

Shpërthimet në sfond…

Hollivudi është fajtor për disa keqkuptime në lidhje me shpërthimet. Por më e madhja dhe më e habitshme vizualisht është – ecja paqësore e heronjve të filmit (natyrisht – në lëvizje të ngadaltë) ndërsa napalm po ndodh pas…

Çfarë do të ndodhte në të vërtetë?

Vala e shpërthimit mund të mos i rrëzojë njerëzit nëse janë mjaft larg, por ky ndikim jashtëzakonisht i fuqishëm sigurisht që do t’i rrëzojë ata në tokë menjëherë. Të paktën atë…

Në veçanti, nuk do të dukeni aq djaloshare sa Antonio Banderas dhe Salma Hayek në Desperado.

LEXO EDHE:

Back to top button