Disa truke për pastrimin e vaskës pa kimikate gërryese

Disa truke për pastrimin e vaskës pa kimikate gërryese

Në varësi të materialit nga i cili është bërë vaska kërkon një mënyrë tjetër kujdesi dhe pastrimi dhe në vijim ju përcjellim disa mënyra larjeje që nuk përfshijnë përdorimin e kimikateve gërryese.

Një vaskë mund të grumbullojë shumë baktere, myk, peshore dhe papastërti. Akumulimi është kryesisht për shkak të të gjithë vajrave të trupit, sapunëve dhe xhelave të dushit që përdorim rregullisht.

Megjithatë, mbajtja e një programi të rregullt pastrimi dhe heqja e grumbullimit të sapunit do të ndihmojë që fino dhe xhami të duken më gjatë. Rekomandohet pastrimi i thellë në banjë një ose dy herë në javë.

Banjo zakonisht karakterizohet si një dhomë në shtëpinë tuaj që ka nevojë për një pastrim të thellë, edhe nëse mbahet e rregullt për shkak të shpeshtësisë së përdorimit.

Kur bëhet fjalë për përcaktimin e mënyrës së pastrimit, është e rëndësishme të merret parasysh materiali nga i cili është bërë vaska.

Vaskë porcelani

Një nga llojet më të zakonshme është porcelani, i cili mund të dëmtohet lehtësisht për shkak të goditjeve të vrazhda ose përdorimit të shpeshtë të produkteve gërryese.

Shmangni përdorimin e detergjenteve të fortë kur pastroni vaskën prej porcelani, pasi ato mund të njollosin sipërfaqen e vaskës. Produkte të tjera që duhen shmangur përfshijnë pluhur pastrimi, uthull të bardhë dhe lesh çeliku.

Rekomandohet të përdorni vetëm ujë të ngrohtë dhe sapun. Përdorni një sfungjer për të pastruar të gjitha sipërfaqet e vaskës me përzierjen e sapunit dhe ujit, duke shtuar më shumë ujë të nxehtë dhe sapun në kovë sipas nevojës.

Vaskë akrilike

Plastika akrilike mund të dëmtohet lehtësisht nga kimikatet dhe materialet gërryese dhe kërkon kujdes të veçantë.

Për të pastruar një vaskë akrilike, rekomandohet që të filloni duke përdorur ujë të ngrohtë për të lagur vaskën. Hidhni një sasi të vogël shampo për fëmijë në një leckë të lagur dhe fërkojeni sipërfaqen e vaskës në një lëvizje rrethore. Shpëlajeni leckën dhe përsërisni derisa të jetë e pastër dhe pa njolla.

Vaskë me tekstil me fije qelqi

Vëmendje e veçantë duhet t’u kushtohet këtyre vaskave, pasi materiali nuk është aq i qëndrueshëm sa të tjerët. Vaskat me tekstil me fije qelqi njihen për zbehjen e ngjyrës së tyre deri në fund me kalimin e kohës.

Bëni një pastrues duke përzier ujë të ngrohtë, ½ filxhan me lëngun tuaj të preferuar për larjen e enëve dhe mjaft sodë buke për të formuar një përzierje si pastë.

Duke përdorur një sfungjer, aplikojeni përzierjen në vaskë dhe lëreni të qëndrojë për të paktën 30 minuta. Më pas fërkojeni fuqishëm dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

LEXO EDHE:

Back to top button