”Dune: Part Two” arkëton më shumë se 178 milionë dollarë pas vetëm një jave debutim

”Dune: Part Two” arkëton më shumë se 178 milionë dollarë pas vetëm një jave debutim

Filmi ”Dune: Part Two” dominoi me arkëtimet në fundjavën e hapjes, duke fituar më shumë se 178 milionë dollarë globalisht, sipas Box Office Mojo, shkruan pubity.com.

Kjo shënon fundjavën më të madhe të hapjes për një film që nga premiera e “Barbie” në korrik.

Ajo fitoi 81,5 milionë dollarë vetëm në kinematë e Amerikës së Veriut, gati dyfishi i fitimeve të fundjavës së parë të filmit të parë “Dune” në 2021.

Pavarësisht parashikimit të ”Warner Bros” për një dalje prej 65 milionë dollarësh në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, filmi i tejkaloi pritjet.

Në nivel global filmi fitoi 97 milionë dollarë në 71 tregje botërore.

Me Zendaya, Timothée Chalamet, Austin Butler dhe Florence Pugh, “Dune: Part Two” krenohet me një rezultat 94% të kritikëve në Rotten Tomatoes dhe një rezultat 95% të audiencës.

Megjithatë, kostoja e prodhimit të filmit arriti në 190 milionë dollarë.

Performanca mbresëlënëse vjen pas një vonese pesëmujore për shkak të grevave të aktorëve dhe shkrimtarëve vitin e kaluar.

LEXO EDHE:

Back to top button