Eksperti i mbrojtjes: Lufta në Ukrainë mund të zgjasë deri në 50 vjet

Eksperti i mbrojtjes: Lufta në Ukrainë mund të zgjasë deri në 50 vjet

Lufta aktuale në Ukrainë mund të jetë një “luftë brezash” që zgjat deri në 50 vjet, ka paralajmëruar eksperti kryesor i mbrojtjes.

Dhe ndërsa një ish-shefi i spiunazhit parashikoi se Putini përfundimisht do të zëvendësohej nga dikush më “ekstrem”, profesori Michael Clarke, ish-drejtor i përgjithshëm i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (RUSI) tha se lufta ka të ngjarë të zgjasë përtej jetës së tij.

Clarke i tha Sky News se kriza aktuale në Ukrainë është “lufta e dytë”, pas “luftës së parë” në 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë, përcjellë Alsat.

Kur u pyet për të parashikuar se çfarë do të ndodhte në muajt e ardhshëm, ai tha: “Ndjenja ime është se vitin e ardhshëm do të ketë një armëpushim në të cilin ukrainasit do të vendosen më mirë dhe ai armëpushim do të jetë i paqëndrueshëm dhe do të prishet dhe do të ketë një luftë të tretë dhe më pas një armëpushim dhe një luftë të katërt”.

“Këtu kemi të bëjmë me një luftë ekzistenciale, sepse establishmenti rus mendon se Ukraina nuk ka të drejtë të ekzistojë dhe ata nuk do të ndryshojnë mendje në një afat të shkurtër”.

“Kjo ka të ngjarë të jetë një luftë brezash. Le të themi se do të zgjasë 30, 40 ose 50 vjet.”

Komentet e Clarke vijnë pasi Putini dhe forcat e tij lëshuan një valë sulmesh me raketa dhe dronë në qytetet ukrainase./ Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button