Eurovisioni i të shtunës mbrëma në Liverpool ishte finalja e madhe më e ndjekur në historinë e këtij kompeticioni

Eurovisioni i të shtunës mbrëma në Liverpool ishte finalja e madhe më e ndjekur në historinë e këtij kompeticioni

Në Mbretërinë e Bashkuar, pati një maksimum shikueshmërie prej pesë minutash nga 11 milionë njerëz që shikonin dhe një shifër mesatare e shikueshmërisë prej 9.9 milionë sosh, që barazohet me 63 për qind të audiencës televizive, shkruan The Guardian.

Rekordi i mëparshëm i vlerësimeve ishte finalja e vitit 2011, kur një mesatare prej 9.5 milionë vetash u akorduan për të parë edicionin ku fitues u shpall shteti i Azerbajxhanit. Vitin e kaluar, finalja në Torino u ndoq mesatarisht nga 8.9 milionë shikues.

‘Eurovision 2023’ u fitua nga Suedia me përfaqësuese artisten Loreen, e cila gjithashtu bëri histori duke u bërë gruaja e parë që fitoi dy herë Eurovisionin. Ajo triumfoi të shtunën me baladën e saj të fuqishme me titull “Tattoo”– që erdhi më shumë se një dekadë pas fitores së saj në vitin 2012 me këngën “Euphoria”.

Eurovisioni i këtij viti duhej të ishte zhvilluar në Ukrainë pas fitores së theksuar vitin e kaluar të Kalush Orchestras dhe këngës së tyre “Stefania”!

Për shkak të luftës, u vendos që Eurovisioni të mbahej në Britaninë e Madhe, nënkampionja e vitit të kaluar.

Liverpool premtoi “festën më të mirë dhe të madhe ndonjëherë” dhe, siç është pranuar gjerësisht, nuk i zhgënjeu shikuesit e këtij festivali.

Vetë spektakli ishte po aq i shkëlqyeshëm dhe përrallor siç prisnin fansat e Eurovisionit.

Loreen nga Suedia – fituesja e ‘Eurovision 2023’ (Foto: Peter Kneffel/picture alliance via Getty Images)

Claire McColgan, drejtoresha e Culture Liverpool, tha se përvoja “e pabesueshme” tregoi vlerën dhe rëndësinë e investimit në kulturë.

“Në qytetet që nuk janë Londër, është e lehtë të kesh një rrëfim, një histori, një histori që mund të dominojë të tashmen tënde”, tha më pas McColgan.

“Por Liverpooli është ndryshe, Liverpooli është kompleks. Dhe kjo është arsyeja pse unë e dua atë. Ka ngritje dhe ulje si askund tjetër. Ka një zemër të madhe të hapur dhe një mendim për në thelb gjithçka. Është e kundërt dhe konfrontuese. E sjellshme dhe emocionale”.

Rita duke performuar si e ftuar speciale në natën e parë gjysmëfinale të ‘Eurovision 2023’ (Foto: Rita Ora/Instagram)

“Kjo është arsyeja pse Eurovisioni është mbisunduar këtu. Gjithçka që është e shkëlqyer për Eurovisionin, veçanërisht këtë vit të veçantë që po e presim në emër të Ukrainës, përshtatet me Liverpoolin”, tha ajo.

“Kërkimet, guximi, zemra dhe autenticiteti, gjithçka që kemi bërë e ka pasur Ukrainën në qendër të saj, sepse të tillë jemi ne”.

 

LEXO EDHE:

Back to top button