Fillojnë xhirimet për filmin biografik të Michael Jackson, zbulohet se kush do të interpretojë Mbretin e Popit

Fillojnë xhirimet për filmin biografik të Michael Jackson, zbulohet se kush do të interpretojë Mbretin e Popit

Xhirimet e një filmi biografik për këngëtarin Michael Jackson do të fillojnë këtë muaj, sipas studiove të filmit Lionsgate dhe Universal Pictures.

Mbreti i popit do të portretizohet nga nipi 27-vjeçar i këngëtarit. Filmi i titulluar ‘Michael’, i cili u shpall vitin e kaluar, do të dalë në kinematë në mbarë botën në vitin 2025.

Regjisori Antoine Foucault (58 vjeç), i njohur për filmat “Training Day” dhe “The Righteous”, janarin e kaluar zbuloi planet për një biografi për Mbretin e Popit dhe ai ia caktoi rolin kryesor nipit të këngëtarit, 27-vjeçarit, Jafar Jackson.

“Nuk mendoj se ka një artist që ishte aq i fortë, karizmatik dhe gjenial në fushën e muzikës sa ishte Michael Jackson. Prodhimi im i videos muzikore u ndikua shumë nga videot e tij. Muzika dhe imazhet e tij janë pjesë e botëkuptimit tim. Nuk i rezistova dot rastit për të sjellë historinë dhe muzikën e tij në ekranin e madh”, tha Fuka në njoftimin e filmit.

Skenari është shkruar nga John Logan, i cili ndër të tjera ka shkruar ‘Gladiator’ dhe ‘Spectre’ nga seriali i James Bond. Producenti britanik Graham King, i cili prodhoi filmin biografik Bohemian Rhapsody të frontmanit të Queen, Freddie Mercury dhe mbikëqyr pasurinë e Jackson, është gjithashtu i përfshirë në film.

Sipas Lionsgate, filmi do të hedhë dritë mbi gjithë jetën e Jaxo. Me hite si Billie Jean, Beat It dhe Thriller ai ishte një nga këngëtarët më të njohur në botë. Imazhi i tij publik është dëmtuar nga një mënyrë jetese e çuditshme dhe akuzat për abuzim seksual të fëmijëve, të cilat nuk janë konfirmuar në gjykatë. Ylli i popit, i cili performoi në skenë me vëllezërit e motrat e tij që fëmijë, vdiq në vitin 2009, vetëm disa muaj para koncerteve të planifikuara të lamtumirës “This Is It”.

LEXO EDHE:

Back to top button