Gigi Hadid largohet nga Twitter

Gigi Hadid largohet nga Twitter

Gigi Hadid po largohet nga Twitter për shkak se  siç u shpreh ajo “është kthyer në një gropë të urrejtjes dhe fanatizmit” që kur Elon Musk mori drejtimin.

Supermodelja 27-vjeçare njoftoi në Instagram se ka çaktivizuar llogarinë e saj pasi Elon Musk bleu platformën dhe bëri gati gjysmën e stafit të tepërt, përfshirë ekipin e të drejtave të njeriut.

“Kam çaktivizuar llogarinë time në Twitter sot. Për një kohë të gjatë, por veçanërisht me udhëheqjen e saj të re, po bëhet gjithnjë e më shumë një gropë e urrejtjes dhe fanatizmit, dhe nuk është një vend ku dua të jem pjesë,” tha ajo.

Gigi u kërkoi falje fansave për humbjen e lidhjes me ta, por ajo nuk ndjen më se faqja është “e sigurt”.

“Vetëm më vjen keq për fansat me të cilët kam dashur të lidhem për një dekadë përmes Twitter. Unë nuk mund të qëndroj është një vend i sigurt për askënd “as një platformë sociale që do të bëjë më shumë mirë se dëm”, tha Hadid.

Këngëtarja Toni Braxton së fundmi njoftoi se do të largohej gjithashtu nga Twitter pas marrjes së Musk.

“Jam e tronditur dhe e tmerruar me disa nga ‘fjala e lirë’ që kam parë në këtë platformë që nga blerja e saj. Gjuha e urrejtjes nën vellon e ‘fjalës së lirë’ është e papranueshme; prandaj po zgjedh të qëndroj jashtë Twitter-it pasi nuk është më një hapësirë e sigurt për mua, djemtë e mi dhe POC të tjera,” tha Braxton.

Që kur njeriu më i pasur në botë bleu Twitter muajin e kaluar, yjet duke përfshirë Shonda Rhimes, Tea Leoni dhe Sara Bareilles janë larguar gjithashtu nga platforma në shenjë proteste.

Krijuesi i ‘Grey’s Anatomy’, Shonda, më parë shkroi në Twitter: “Nuk rri për çfarëdo që Elon ka planifikuar. Mirupafshim.”

Dhe ylli i ‘Waitress’ Sara u bëri thirrje fansave që ta ndiqnin në platforma të tjera.

“Mirë. Ka qenë argëtuese Twitter. Unë jam jashtë. Shihemi në platforma të tjera, shikoj. Më falni, kjo nuk është për mua,” tha Sara.

Aktorja e ‘Madam Secretary’ Tea mendoi se Twitter tani kishte “zbuluar shumë urrejtje, shumë në drejtimin e gabuar”.

Ajo shtoi: “Dashuri, mirësi dhe mundësi për të gjithë ju.”

LEXO EDHE:

Back to top button