Gjenerali amerikan zbardh planin se si do të mbrohet qielli i Ukrainës

Gjenerali amerikan zbardh planin se si do të mbrohet qielli i Ukrainës

Amerika dhe aleatët e saj duhet të dërgojnë sisteme të mbrojtjes ajrore në Ukrainë për të ndihmuar vendin të mbrojë hapësirën e saj ajrore kundër raketave dhe sulmeve të tjera ajrore nga forcat ruse, tha gjenerali amerikan, Mark Milley, kreu i ushtrisë amerikane, në një konferencë për shtyp pas një takimi të Grupi i Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës, i cili u themelua me iniciativën e SHBA-së pas sulmit rus në Ukrainë.

Kujtojmë se sot në Bruksel u mbajt një takim i Grupit të Kontaktit, i cili u mblodh në margjinat e takimit të ministrave të mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s.

“Vendet e mbledhura sot në Bruksel duhet të marrin pjesë dhe të ndihmojnë Ukrainën për të ndërtuar dhe mbajtur një sistem të integruar të mbrojtjes kundër sulmeve ajrore dhe raketore”, tha Milley.

LEXO EDHE:

Back to top button