Gjermania dëbon 20 shtetas të Maqedonisë së Veriut

Mbrëmjen e djeshme 60 persona janë dëbon nga Gjermania nga Aeroporti i Baden në Aeroportin e Beogradit. Aeroplani që transportonte 40 persona nga Serbia dhe 20 persona nga Maqedonia e Veriut u ngrit nga aeroporti i Karlsruhes në mesditë, konfirmoi këshilli rajonal.

Më parë, Këshilli i Refugjatëve në Hamburg protestoi kundër dëbimit. Të paktën katër persona u arrestuan në qytetin Hanzestad për t`u dëbuar në Serbi.

Qëndrimi zyrtar i Ministrisë së Migracionit në Gjermani është që të gjithë të huajt që nuk plotësojnë kushtet për azil do të kthehen në vendet e tyre të lindjes.

LEXO EDHE:

Back to top button