Greqia planifikon transferimin e 3 000 refugjatëve nga Lesbos

Greqia ka vendosur të transferojë sot në territorin kontinental më shumë se 700 refugjatë nga Lesbos dhe kampi i shkatërruar nga zjarri, njoftoi transmetuesi shtetëror ERT.

- Advertisment -

“Refugjatët, të cilët janë planifikuar të hipin në një traget në mbrëmje, kanë marrë azil në Greqi”, tha ERT.

“Greqia ka në plan të zhvendosë edhe 2 300 refugjatë në kontinent këtë javë, ndoshta të enjten dhe të hënën e ardhshme”, po sipas raportimit nga ERT.

Ministri i Migracionit, Notis Mitarakis kishte njoftuar më herët planet për të lehtësuar kampin Kara Tepe, ku u vendos streha e përkohshme për 10 000 refugjatët pas zjarrit në Moria.

LEXO EDHE:

Back to top button