Hapet për publikun ‘dhoma sekrete’ e Mikelanxhelos

Hapet për publikun ‘dhoma sekrete’ e Mikelanxhelos

Një dhomë e fshehur prej kohësh në Muzeun “Cappelle Medicee” në Firence, ku Mikelanxhelo thuhet se është fshehur në vitin 1530 do të hapet së shpejti për publikun.

Muret e kësaj dhome janë vizatuar nga mjeshtri italian i Rilindjes kur ai po përpiqej t’i shmangej dënimit me vdekje të urdhëruar nga Papa Klementi VII në mes të mosmarrëveshjeve të tij me familjen e fuqishme Medici të cilët ishin për pjesën më të madhe të jetës së tij sundimtarët e qytetit të tij të lindjes, Firence.

Ekzistenca e vizatimeve me qymyr dhe shkumës mbeti e panjohur deri në vitin 1975 kur Paolo Dal Poggetto, atëherë drejtori i një nga pesë muzeve që përbë Muzeun Bargello, po kërkonte një hapësirë ​​të përshtatshme për të krijuar një dalje të re për muzeun.

Ai gjeti një derë kurth nën një gardërobë që të çonte në dhomën 10 metra të gjatë dhe tre metra të gjerë.

Deri më tani, dhoma, e cila hapet për publikun më 15 Nëntor, ishte kryesisht e aksesueshme vetëm për studiuesit e artit.

“Edhe pse kam qenë në dhomë kaq shumë herë, unë jam ende e mahnitur nga këto vizatime magjepsëse ,” shprehet Paola D’Agostino, drejtoresha e Muzeut Kombetar Bargello që shpreson që ‘dhoma sekrete’ të tërheqë sa më shumë vizitorë.

LEXO EDHE:

Back to top button