In memoriam: Teknologjitë që “vdiqën” në 2022

Në vitin 2022 kishte shumë gjëra pozitive në industrinë dhe teknologjinë e IT, por kishte edhe disa negative

Këtu janë disa teknologji interesante që na kanë lënë gjatë vitit të kaluar, qofshin ato produkte, platforma dhe kompani që lanë një gjurmë të thellë ose mezi filluan dhe flaka e tyre u shua papritmas.

Disa nga këto teknologji që kemi humbur, si iPad ose BlackBerry, mund të kenë ekzistuar për një kohë të shkurtër nëse i shikojmë nga këndvështrimi i epokës njerëzore. Megjithatë, për kornizat teknologjike ajo përfaqëson një epokë të tërë. Disa projekte të tjera dhanë shumë premtime, por rezultuan se u mungonte potenciali për të lënë një shenjë më të madhe në industrinë e IT.

iPod

Mijëvjeçarët janë më të prekur nga kjo humbje. Përpara se të kishim iPhone dhe Spotify, kishte iPod dhe iTunes.

Shumë mendojnë se iPod-i ka revolucionarizuar industrinë e muzikës – duke legjitimuar modelin e pagesës për muzikën dixhitale, duke mohuar nevojën për albume muzikore dhe duke bërë të mundur që këdo të jetë DJ.

Brezi i parë i iPod u lëshua në vitin 2001 dhe ishte një pajisje e lezetshme dhe kompakte që mund të ruante mijëra këngë. Ai hapi rrugën për akses portativ në muzikë dhe video.

Megjithatë, kur iPhone u prezantua në vitin 2007, iPod ngadalë filloi të vjetërohej. Gjatë majit 2022, Apple njoftoi se do të ndërpresë iPod touch, i cili në atë kohë mbeti i vetmi iPod i disponueshëm në treg.

Blackberry

Në fillim të viteve 2000, BlackBerry ishte një lloj simboli i statusit. BlackBerry kishte një tastierë të plotë, aftësinë për të dërguar email dhe sigurisht platformën e mesazheve BBM, e cila ishte kulmi i ekskluzivitetit teknologjik në atë kohë.

Por iPhone dhe telefonat e tjerë me ekran me prekje erdhën përsëri, kështu që shpejt shtypja e butonave fizikë dukej e vjetëruar dhe më pak “cool”.

BlackBerry kishte rezistuar prej kohësh dhe kishte mbajtur një kult pasues me tastierën e tij QWERTY, por asnjë lloj ndikimi nuk mund ta mbante atë gjallë. Ajo që e ngriti atë në statusin legjendar përfundimisht e vrau – tastiera e plotë dhe BBM. Kompania nuk arriti të zhvillohej dhe të bashkëjetonte në tregun e ekraneve me prekje dhe humbi mundësinë për të zgjeruar BBM në një treg më të gjerë.

iPhone mini

Gjatë prezantimit të serisë iPhone 14, u vu re se nuk pamë një version 5.4 inç të iPhone në linjë. Jeta e pajisjes miniaturë u shua pas vetëm dy brezash.

Kjo nuk ishte surprizë për vëzhguesit e Apple. Shitjet e modeleve iPhone 12 mini dhe iPhone 13 mini ishin nën mesataren. Në fund, kërkesa publike dhe specifike vendosi: kur bëhet fjalë për iPhone – sa më i madh, aq më mirë.

Internet Explorer

Gjatë vitit 2022, Microsoft më në fund doli në pension Internet Explorer. Edhe në kulmin e tij, ky nuk ishte një shfletues i mirë në internet.

Për pjesën më të madhe të ekzistencës së tij, IE ishte një nga shfletuesit më të këqij që mund të përdorni ndonjëherë. Në varësi të vitit dhe për çfarë keni përdorur Internet Explorer, shfletuesi nuk do t’i shfaqë siç duhet disa sajte, ose do të keni një sërë dritaresh kërcyese ose do të ekspozoheni ndaj një sërë virusesh.

Nga ana tjetër, Internet Explorer ishte dritarja e parë në botën e internetit për shumë përdorues për faktin se ishte i parainstaluar në çdo kompjuter Windows, që nga viti 1995 e në vazhdim.

Google Stadia

Google ka fituar një reputacion si një kompani që shpesh lajmëron, por edhe anulon dhe mbyll projekte. Madje ka një faqe kushtuar varrezës së softuerit të Google.

Google Stadia u lançua në vitin 2019 me premtime të mëdha për të ardhmen e transmetimit të lojërave cloud. Sidoqoftë, Stadia nuk u miratua kurrë gjerësisht nga përdoruesit dhe Google vendosi të mbyllë shërbimin në shtator 2022.

Portali Meta

Gjatë vitit 2022, Meta kaloi në një rrugë jashtëzakonisht me gunga. Kompania e filloi vitin duke humbur 237 miliardë dollarë brenda natës, u përpoq pa sukses të bëhej TikTok i ri dhe pak njerëz ndajnë vizionin e Mark Zuckerberg për metaverset.

Në një situatë të tillë pati shkurtime të mëdha punonjësish dhe mbyllje të projektit të portalit Meta. Kjo është bërë për të ulur kostot, por ky ekran inteligjent i thirrjeve video tashmë është hedhur poshtë si një pajisje konsumatore dhe nuk ka fituar kurrë shumë para.

Gjithashtu, Meta Portal u përball me një konkurrencë të fortë në formën e pajisjeve iPad, Amazon Echo dhe Google’s Nest Hub, të cilat nuk mund t’i përballonte.

FTX

FTX njihej si një platformë e besueshme dhe e lehtë për t’u përdorur për tregtimin e kriptomonedhave. Shërbimi ka shpenzuar shuma të mëdha parash për sponsorizime me ekipe sportive dhe partneritete me atletë, të gjitha me synimin për të promovuar tregtimin e kriptomonedhave tek konsumatorët e zakonshëm.

Megjithatë, e gjithë kjo bëri që FTX të gjendej në probleme likuiditeti, kompania falimentoi… Por historia nuk përfundon me kaq. Raportet tani sugjerojnë se të paktën 1 miliard dollarë para të përdoruesve thjesht janë zhdukur pasi autoritetet amerikane hetojnë FTX për mashtrim.

Twitter siç e dinim ne

Edhe para se Elon Musk të merrte kompaninë, Twitter ishte tashmë një faqe toksike në internet. Të gjithë përdoruesit e Twitter e dinë ndjenjën e zemërimit që lind kur lexojnë tema nxitëse ose kur zhvillohet një diskutim impulsiv.

Njerëzve u pëlqente të ankoheshin se sa i keq ishte Twitter për shëndetin mendor ose sa kohë shpenzohej duke lëvizur pa mendje, por të gjithë vazhduan të kthehen në Twitter. Shumë u mbështetën në Twitter si një burim lajmi ose argëtimi, por ata gjithashtu shpresonin se rrjeti do të përmirësohej.

Më pas erdhi Musk dhe Twitter pësoi ndryshime skandaloze në metodat e verifikimit, humbi gjysmën e reklamuesve të tij më të mëdhenj dhe rriti shkallën e gjuhës së urrejtjes sipas disa sondazheve.

Musk pushoi gjithashtu një numër punonjësish, pezulloi llogaritë e shumë përdoruesve dhe miliarderi ekscentrik është vazhdimisht në qendër të vëmendjes në internet për tweetet dhe vendimet e tij të pazakonta.

Ka shumë për të thënë për Twitter-in e ri, por Twitter-i që dikur donim ta urronim, është zhdukur. Tani ne thjesht e urrejmë atë.

LEXO EDHE:

Back to top button