Ishulli piktoresk i izoluar me ajrin më të pastër në planet

Ishulli piktoresk i izoluar me ajrin më të pastër në planet

Pranë majës së thyer veriperëndimore të shtetit ishullor australian të Tasmanisë, është një gadishull i largët me një emër të pazakontë – Kepi Grim.

Pak vizitorë vijnë në këtë rajon të njohur si “fundi i botës”, por ata që e bëjnë do të gjejnë shkëmbinj, djerrina të rrëmbyera nga era dhe plazhe me rërë të zezë, në kontrast të mrekullueshëm me tokën bujqësore të gjelbër në majat e kodrave.

Ky izolim jo vetëm që e ka mbajtur Kepin Grim të paprekur, por gjithashtu i ka dhënë një karakteristikë të pazakontë – këtu do të gjeni ndoshta ajrin më të pastër në Tokë.

Një nga 25 stacionet atmosferike në botë, Stacioni i Ndotjes Atmosferike në Kepin Grim (CGBAPS), u hap në majë të shkëmbit në vitin 1976 për të mbledhur dhe analizuar përbërjen e këtij ajri të pacenuar, të pandikuar nga burimet lokale të ndotjes si gazrat e shkarkimit ose tymi industrial.

“Erërat e forta perëndimore që godasin stacionin e monitorimit të ajrit Kennaook/Cape Grim kanë udhëtuar mijëra kilometra nëpër Oqeanin e akullt Jugor, duke e bërë ajrin këtu një nga më të pastërt në botë”, tha Dr. Ann Stewart, shkencëtare e lartë në Organizatën e Kërkimeve Shkencore dhe Industriale të Commonwealth (CSIRO), e cila menaxhon bashkërisht vendin me Byronë australiane të Meteorologjisë (BoM).

Stacioni luan gjithashtu një rol integral në kërkimin global të ndryshimeve klimatike, duke regjistruar varfërimin e ozonit stratosferik, si dhe informacione të vlefshme për motin dhe klimën, si temperatura, reshjet, era, lagështia dhe rrezatimi diellor.

Këto matje janë veçanërisht të rëndësishme sepse ato përcaktojnë se si përbërja e atmosferës globale ka ndryshuar dhe vazhdon të evoluojë.

Kur opinioni mësoi për mbledhjen e këtyre mostrave të ajrit, erdhën oferta nga njerëz që kishin bombola për zhytje në garazhet e tyre. Dhurimet e tyre të mostrave të ajrit nga këto bombola do të thotë se tani ekziston një histori e ajrit nga rajoni që daton që nga viti 1956.

Nëse qëndroni në majat shkëmbore të Kepit Grim, do të mahniteni nga erërat e forta për të cilat njihet zona, të cilat arrijnë deri në 180 kilometra në orë dhe bartin ajër të paprekur nga Antarktida.

Për shkak se era udhëtoi në të gjithë oqeanin pa ndërhyrje nga toka, këto janë mostrat e ajrit më të pastër në botë

Deti në perëndim të Tasmanisë është hapësira më e gjatë e pandërprerë e ujit në planet, dhe Kepi i Grim është vendi ku të ashtuquajturat “Roaring Forties” goditën bregun – erërat e forta perëndimore midis gjerësive gjeografike 40 ° dhe 50 ° që e bëjnë Oqeanin Jugor një nga më të e rrezikshme në Tokë.

“Duke përdorur të dhënat e shpejtësisë dhe drejtimit të erës, ne e dimë se rreth 30 për qind e ajrit që arrin Kepin Grim mund të konsiderohet ajo që shkencëtarët e quajnë ‘vijë bazë’. Kjo do të thotë, ajri që nuk ndikohet nga burimet lokale atmosferike”, tha Stewart, duke shpjeguar se matjet japin një tregues të përqendrimeve mesatare globale atmosferike.

CGBAPS mat gjithashtu “ajrin jashtë linjës bazë”, siç është masa ajrore e formuar mbi Melburn përpara se të udhëtojë në stacion.

“Mostrat shërbejnë si një arkiv ajri që mund të analizohet më vonë kur zbulohen gazra të rinj ose kur vihen në dispozicion instrumente të reja. Është si një bodrum vere, por për ajër”, tha Sarah Prior, oficere përgjegjëse për CGBAPS.

Vende të tjera të largëta të ajrit të pastër në mbarë botën përfshijnë Stacionin Mauna Loa në Havai, ishullin Macquarie, Stacionin Casey në Antarktidë dhe qytetin Ny-Ålesund në ishullin norvegjez Svalbard.

Moti i keq dhe shkëmbinjtë të Kepit Grim janë ato që tërhoqën fotografen tasmaniane të peizazhit Olivia Sattler këtu, dhe ajo thotë se pavarësisht egërsisë, motit të turbullt dhe valëve përplasëse, rajoni ofron gjithashtu qetësi.

“Ka shumë peizazhe të paarritshme në Tasmani, por edhe pse udhëtova rreth ishullit dhe fotografova të gjitha zonat, përsëri u mahnita nga sa i largët dhe i ashpër është Kepi Grim. Gjithçka është kaq e bukur dhe e egër”, tha Sattler.

“Mjegulla noton mbi valë dhe kur dielli ngrihet mbi ujë, ju shihni ngjyra të pabesueshme të ndezura që zbresin mbi të kaltrën e thellë të oqeanit. Era e freskët e barit të kripur të detit, kodrat që rrotullohen dhe mënyra se si pemët janë përdredhur jashtë formës nga era, të jep përshtypjen e një shkretëtirë bregdetare. Moti të godet në fytyrë në dimër dhe madje edhe në verë duhet të vishesh mirë për të shkuar në plazh sepse mund të jetë i ftohtë. Moti është i pamëshirshëm, por kjo është ajo që e bën këtë zonë kaq të veçantë”, shtoi ajo.

Pastërtia e mjedisit është ëndrra e një tregtari dhe sipërmarrësit prodhojnë gjithçka, nga uji i shiut në shishe te vodka, uiski dhe xhin të punuar me dashuri.

Një vendas me iniciativë shet madje ajrin e Tasmanisë në shishe, për t’u siguruar njerëzve në vendet e ndotura anembanë botës një rrymë të shëndetshme ajri të pandotur (rreth 130 frymëmarrje të ajrit të freskët tasmanian ofrohen për kuti).

Ky rajon veriperëndimor është gjithashtu vendi ku do të gjeni disa nga prodhimet më të mira të Tasmanisë. Shtegu i shijimit të çon në ëmbëlsira të shijshme si mjalti i bërë në shtëpi, djathëra La Cántara të bëra nga qumështi qind për qind tasmanian, karavidhe shkëmbi Hursey dhe gaforre gjigante. Dhe viçi Cape Grim njihet si një nga më të mirët në botë.

Fabrika e mishit të viçit në pronësi Richard Nicholls jeton në një nga pronat e fundit në jug të Kepit Grim.

Ai jetoi gjithë jetën e tij në qytetin e vogël Marawah dhe pasi gjyshi i tij u nis për të gjetur një jetë të re, duke u zhvendosur në anën tjetër të botës nga shtëpia e tij në Devon, Angli.

“Peizazhi po ndryshon përgjithmonë nga erërat dhe ne patjetër kemi katër stinë”, tha Nicholls, i cili mbikëqyr fermat e erës dhe CGBAPS nga shtëpia e tij.

Ai thotë se i pëlqen t’i çojë vizitorët në plazhin Green Point, 4,5 milje poshtë pronës së tij, ku dallgët gdhendin shtrirje shkëmbore të bregut dhe njerëzit vijnë për të peshkuar dhe shfletuar në kushte ndonjëherë të rrezikshme.

“Toka më e afërt me pronën time në perëndim është Amerika e Jugut, është rreth 16,000 kilometra larg dhe nuk ka asgjë mes nesh. Nëse ka një erë verilindore për disa ditë, shumica e njerëzve çmenden pak – disa ditë dallgët shpërthyese janë me të vërtetë të zhurmshme”, tha Nicholls.

LEXO EDHE:

Back to top button