Ka vdekur në moshën 81-vjeçare, aktori Earl Boen i njohur për rolin në filmin “Terminator”

Aktori Earl Boen, i njohur për paraqitjet e tij në serinë e filmave “Terminator”, thuhet se ka vdekur në moshën 81-vjeçare.

Sipas TMZ dhe Variety, aktori veteran vdiq të enjten (5 janar) në Hawaii.

Reklama

Ndërsa asnjë shkak i vdekjes nuk u zbulua ende, një mik i Boen, si dhe familja e tij, i thanë se ai u diagnostikua me kancer të mushkërive vjeshtën e kaluar.

Boen u shfaq për herë të parë në televizion në vitet 1970, me role në seriale si: Kojak, Hawaii Five-O , Wonder Woman, përpara se të luante një rol të përsëritur në “Mama’s Family” në vitet 1980.

Gjatë dekadës së fundit, ai do të shfaqej në seriale si: It’s a Living, Family Ties, Growing Pains, Star Trek: The Next Generation dhe LA Law, duke bërë debutimin e tij në ekskluzivitetin “Terminator” në filmin e parë në 1984.

Boen do të vazhdonte të riprodhonte rolin e tij si “Dr. Peter Silberman” në dy filmat e ardhshëm të “Terminatorit”, “Terminator 2: Judgment Day në 1991 dhe “Terminator 3: Rise of the Machines” i 2003.

Foto: Getty Images

Gjatë gjithë viteve të mëvonshme të karrierës së tij, Boen luajti në filma si: Nutty Professor II: The Klumps dhe Now You Know, dhe u shfaq në seriale si Ellen dhe The West Wing.

Pas tërheqjes së tij nga rolet ‘live-action’, Boen vazhdoi t’i huazonte zërin e tij një shumëllojshmërie mediash, duke përfshirë serinë e video-lojërave “World of Warcraft”.

Punime të tjera zanore në repertorin e Boen përfshinin role në Clifford the Big Red Dog , Spider-Man: The Animated Series , Kim Possible dhe The Fantastic Voyages of Sinbad the Sailor .Ai ka lënë pas gruan Cathy me të cilën u martua në vitin 2008, njerka Ruby dhe nipërit Kimmy Abaricia dhe Kimo Harbin.

LEXO EDHE:

Back to top button