Kapja e mbi 4 tonëve kokainë nga Kolumbia në Europë, 4 shqiptarë të përfshirë, drejtësia italiane i mbyll në shtëpi

Kapja e mbi 4 tonëve kokainë nga Kolumbia në Europë, 4 shqiptarë të përfshirë, drejtësia italiane i mbyll në shtëpi

Në mega operacionin e zhvilluar orët fundit në Itali, ku raportohet se janë kapur mbi 4 ton kokainë, janë të përfshirë edhe 4 shqiptarë. Mediat italiane shkruajnë se shqiptarët janë përfshirë direkt në trafikimin e kokainës nga Kolumbia drejt Europës.

Operacioni “Geppo”, cilësohet ndër  operacionet më të mëdha të fshehta kundër drogës të kryera ndonjëherë në të gjithë Evropën. Operacioni  një fjalë çoi në ekzekutimin e 38 masave paraprake në gjashtë vende midis kontinentit të Evropë dhe në Kolumbi. Ky aksion ka goditur një nga kanalet kolumbiane të shpërndarjes së kokainës në Itali.

Operacioni Geppo

I nisur më shumë se një vit më parë, falë një raportimi se karteli Gulf Clan kërkoi hapjen e një qendre të sigurt për të vendosur drogën në Itali, operacioni përfshinte dhjetëra pjesëtarë të policisë, të aftë të vepronin për një kohë të gjatë të maskuar. Një rol qendror ka luajtur bashkëpunimi i ngushtë i hetuesve italianë dhe atyre të huaj. Forcat e policisë kolumbiane, por edhe antidroga spanjolle, për të mos harruar departamentin e sigurisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (kur bëhet fjalë për kokainën është e pamundur të mendosh mungesën e tyre), të gjitha punuan për të “hequr helmin nga rrugët” dhe i japin një goditje të rëndë trafikut ndërkombëtar të drogës.

Biznesi i kokainës në Evropë

Dosja e hetimit përbëhet nga afërsisht 5000 faqe. Brenda, shumë pak përgjime, edhe pasojë e punës së madhe të fshehtë të kryer nga burrat dhe gratë e përfshirë.

“Nga Kolumbia po kërkonin një qendër të sigurt për kokainën dhe ne arritëm t’i bënim njerëzit të besonin se Trieste ishte e duhura – shpjegoi prokurori De Nicolo – Pasi të paguhej plotësisht, për ata që duhej ta blinin në Evropë, droga do të ishte ngarkuar në anije dhe u soll këtu. Pasi në Itali, u vendosëm si terciar, pa e ditur megjithatë kush ishin blerësit”.

Është falë këtij hapi që ne zbulojmë se sa i madh është biznesi i kokainës. Ata bëjnë sikur hapin magazina, kompani, shpikin lajme për rrëmbime (Bagnaria Arsa dhe Aiello del Friuli, por edhe 600 kilogramët jashtë Romës, ato në Arezzo dhe Lombardi).

Veneto, Lombardia dhe Lacio

“Ti më sheh sot, por nuk do të më shohësh më kurrë” është fraza që agjentët e fshehtë dëgjojnë të përsëritet, pa pushim, nga ata që blejnë sasi të mëdha.

Holanda, Kroacia, Sllovenia, por edhe Bullgaria, përfshirja e Shqipërisë dhe vetë Kolumbisë. Në Itali një rol të madh luan rajoni i Veneto, Lombardia dhe Lacio, ku blerësit janë të vendosur në “kontekste të njohura të krimit të organizuar”. Në veçanti midis provincave të Trevisos dhe Veronës. Në Mogliano Veneto janë të paktën katër persona (me kombësi shqiptare) të cilët kapur dhe aktualisht ndodhen në arrest shtëpie. Në zonën Veronese, nga ana tjetër, ka të paktën dy dërgesa të kontrolluara (Verona sud dhe Peschiera del Garda.’

Gjithashtu në Portogruaro është kryer një sekuestro prej rreth 60 kilogramësh; Lëvizjet janë regjistruar në Preganziol, në Saronno, si dhe në Nepi (Viterbo). Në realitet ishte e gjitha drogë e kontrolluar tashmë nga financierët e Triestes dhe e hedhur në treg për të gjetur narkotikët që vepronin në Itali.

LEXO EDHE:

Back to top button