Macron pret liderët evropianë: Duhet të vazhdojmë mbështetjen për Ukrainën

Macron pret liderët evropianë: Duhet të vazhdojmë mbështetjen për Ukrainën

Macron tha se të gjithë të mbledhur ndanin një “vendosje të palëkundur” për të mos lejuar që Rusia të fitojë në Ukrainë.

Rusia është gjithnjë e më agresive në fushën e betejës dhe po “përgatit sulme të reja”, tha Macron.

Ai e uroi Suedinë për anëtarësimin në NATO pasi parlamenti hungarez ratifikoi kërkesën e Suedisë për anëtarësim në atë aleancë ushtarake.

Në një fjalim video në samit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi për mbështetjen dhe theksoi se “miliona jetë” u shpëtuan nga bashkëpunimi i Ukrainës dhe vendeve perëndimore.

“Së bashku ne duhet të sigurojmë që Putini nuk mund të shkatërrojë arritjet tona dhe të përhapë agresionin e tij në vendet e tjera”, tha Zelensky.

Në takimin në Pallatin Elysee janë përfaqësues të 27 vendeve, duke përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz, kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez, kryeministrin holandez Marco Rutte dhe presidentin polak Andrzej Duda.

Britania e Madhe përfaqësohet nga Ministri i Jashtëm David Cameron, Kanadaja nga Ministri i Mbrojtjes Bill Blair dhe Shtetet e Bashkuara nga Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën James O’Brien. Samiti u faturua si një takim pune se si të mbështetet përpjekjet ushtarake të Ukrainës, duke përfshirë municionet që i mungojnë Ukrainës.

Pallati Elysee njoftoi përpara samitit se ishte një mundësi për aleatët “për të riafirmuar unitetin dhe vendosmërinë e tyre për të mbrojtur Ukrainën kundër agresionit rus”.

LEXO EDHE:

Back to top button