Mafia italiane nën shënjestër, më shumë se 150 të arrestuar në të gjithë Evropën

Mafia italiane nën shënjestër, më shumë se 150 të arrestuar në të gjithë Evropën

Më shumë se 150 persona janë arrestuar në të gjithë Gjermaninë, Spanjën dhe Italinë pas një hetimi tre-vjeçar ndaj një grupi të fuqishëm mafioz italian.

Hetuesit italianë dhe belgë besojnë se anëtarët e dyshuar të grupit të krimit të organizuar ‘Ndrangheta’ kontrabanduan afër 25 ton kokainë midis tetorit 2019 dhe janarit 2022. Grupi akuzohet gjithashtu për kalimin e më shumë se 22 milion nga Kalabria në Itali në Belgjikë, Holandë dhe Amerikën e Jugut.

Ndrangheta është e vendosur në rajonin jugor të Kalabrisë dhe ka tejkaluar Cosa Nostra (mafia siciliane) për t’u bërë grupi mafioz më i fuqishëm në Itali – dhe ndoshta grupi më i pasur i krimit të organizuar në botë.

Policia e Karabinierëve të Italisë me helikopterë kryen 108 arrestime në qytete të ndryshme anembanë vendit në një hetim me bazë në qytetin jugor të Reggio Calabria, thanë ata në një deklaratë. 15 persona të tjerë u arrestuan me urdhër të policisë në qytetin port veriperëndimor italian të Genovas. Të arrestuarit akuzohen ndër të tjera për shoqatë mafioze, trafik droge dhe armësh dhe pastrim parash.

Mijëra policë gjermanë u përfshinë në kërkime që çuan në arrestimin e dhjetëra të dyshuarve në bastisjet herët në mëngjes.

Mes të arrestuarve  ishin katër persona në Bavari, 15 në North Rhine-Westphalia dhe 10 në shtetin jugperëndimor të Rheinland Palatinate. Policia gjermane sekuestroi gjithashtu prova të mundshme në dhjetëra vende, duke përfshirë shtëpi dhe zyra.

Ndër të tjera, të dyshuarit në Gjermani akuzohen për pastrim parash, evazion fiskal të bandave, mashtrim me bandat komerciale dhe kontrabandë të narkotikëve.

Hetimi i koordinuar është kryer nga hetues në Gjermani, Belgjikë, Francë, Itali, Portugali dhe Spanjë, kanë thënë prokurorët publikë gjermanë dhe policia e shtetit.

Një njoftim për shtyp nga organet e zbatimit të ligjit në qytetin italian të Regio Calabria, ku ndodhet ‘Ndrangheta’, tha se urdhër-arrestet ishin dorëzuar gjithashtu në Belgjikë, Francë, Portugali, Rumani.

Prokurorët gjermanë dhe policia e Karabinierëve thanë se do të mbajnë dy konferenca të veçanta shtypi më vonë të mërkurën.

LEXO EDHE:

Back to top button