Më shumë se 10,000 njerëz evakuohen për shkak të zjarrit të madh në Kaliforni: Autoritetet lokale shpallën gjendjen e jashtëzakonshme

Më shumë se 10,000 njerëz evakuohen për shkak të zjarrit të madh në Kaliforni: Autoritetet lokale shpallën gjendjen e jashtëzakonshme

Ndërsa një zjarr në Kaliforninë Veriore vazhdon të përhapet, autoritetet lokale kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe kanë urdhëruar evakuimin e menjëhershëm të të paktën 13,000 njerëzve nga zona e prekur, ndërsa priten të tjera ditë me temperatura shumë të nxehta.

Një zjarr i madh që ende nuk është vënë nën kontroll po digjet pranë qytetit Oroville në Butte County, rreth 70 kilometra në veri të Sacramento, në një sipërfaqe prej 12.1 kilometra katrorë.

Nuk ka asnjë raport zyrtar për shkatërrimin e pronave. Një fotograf i Associated Press pa zjarrin që përfshiu tre shtëpi në periferi të Oroville.

Zyra e guvernatorit njoftoi të martën vonë se fondet federale ishin miratuar për të ndihmuar në luftimin e zjarreve. Guvernatori Gavin Newsom aktivizoi Qendrën e Operacioneve Shtetërore për të koordinuar përgjigjen e Kalifornisë për të dërguar ndihmë të ndërsjellë ndërsa ata i përgjigjen kërcënimit të zjarreve dhe nxehtësisë ekstreme.

Banorët qëndruan në kodrat përreth ndërsa avionët e zjarrfikësve hodhën ujë për të ndaluar përhapjen e zjarrit.

Shkaku i zjarrit është duke u hetuar.

Temperaturat e larta mbi 37.8 gradë Celsius priten sot, njoftoi Shërbimi Kombëtar i Motit.

LEXO EDHE:

Back to top button