СПОРТФУДБАЛ

Германскиот стручњак Онур Чинел е назначен за нов тренер на фудбалерите на Салцбург

Германскиот стручњак Онур Чинел денеска е назначен за нов тренер на фудбалерите на Салцбург, објавено е на веб-страницата на австрискиот шампион.

Како што беше најавено, Синел (38) ќе седи на клупата до крајот на сезоната, наместо Герхард Штрубер (47), кој беше сменет по серијата очајни резултати.

Клубот на српскиот репрезентативец Страхиња Павловиќ најпрвин испадна од Купот, а потоа освои само еден бод во последните два првенствени натпревари, па Штурм израмни и сега двата клуба имаат по 32 бода, на шест кола до крајот. Десеткратниот последователен шампион на Австрија така до крајот ќе води жестока борба за титулата со клубот од Грац.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button