Morri me qira pajisje të rreme për minierat e kriptomonedhave, arrestohen për mashtrim 575 milion dollarë

Dy shtetas estonezë u arrestuan sot në Talin për 18 akuza për përfshirje në një skemë mashtrimi me kriptomonedha dhe pastrim parash prej 575 milionë dollarësh, njoftoi Departamenti i Drejtësisë i SHBA.

Sergey Potapenko dhe Ivan Turogin, të dy 37 vjeç, dyshohet se kanë mashtruar qindra mijëra njerëz përmes një skeme mashtruese për të marrë me qira pajisje për të minuar monedha dixhitale, thuhet në deklaratë.

Aktakuza u ngrit në Uashington më 27 tetor dhe u lirua sot.

LEXO EDHE:

Back to top button