Ndërron jetë në moshën 98-vjeçare aktori Leslie Phillips

Ndërron jetë në moshën 98-vjeçare aktori Leslie Phillips

Aktori veteran britanik Leslie Phillips, i njohur për rolet e tij në “Carry On” dhe serialin “Harry Potter”, ka vdekur në moshën 98-vjeçare.

Ylli vdiq “i qetë në gjumë” të hënën, konfirmoi agjenti i tij Jonathan Lloyd.

Phillips bëri paraqitjet e tij të para në filmin e vitit 1930 dhe vazhdoi të kishte një karrierë të shkëlqyer në skenë dhe ekran, veçanërisht në filmat :Carry On: – të cilët përfshinin: Carry On Teacher, Carry On Columbus, Carry On Constable dhe Carry On Nurse.

Foto: Getty Images

Gjatë një karriere të gjatë dhe të larmishme që zgjati disa dekada, aktori punoi me një gamë të madhe yjesh, nga Steven Spielberg dhe Laurence Olivier te Anthony Hopkins dhe Angelina Jolie.

Edhe pse ai ishte i njohur për theksin e tij të ashpër dhe portretizimet e ekzagjeruara të klasës së lartë angleze, Phillips lindi në Tottenham dhe u rrit duke folur anglisht në grykëderdhjen – duke marrë mësime elokucioni dhe duke humbur theksin e tij më vonë në jetë pasi shihej si një pengesë në aktrim.

Foto: Paramount

Ai publikoi autobiografinë e tij, “Hello”, në vitin 2005, duke detajuar se si zbuloi aktrimin pasi u rrit “në një fëmijëri të varfër në veri të Londrës” dhe vdekjen e babait të tij kur ai ishte vetëm 10 vjeç.

Phillips u shfaq në seri televizive të tilla si: Heart Beat, Midsomer Murders, Monarch Of The Glen dhe Holby City, filma duke përfshirë “Empire Of The Sun”, “Scandal” dhe “Out Of Africa”, dhe shfaqjen “The Cherry Orchard” të Chekhov.

Në vitin 2007, aktori luajti në filmin e Hanif Kureshit Venus së bashku me Peter O’Toole, një shfaqje për të cilën ai u nominua për një BAFTA për aktorin më të mirë dytësor.

Foto: Press Association

Dhe vitet e fundit, zëri i tij ishte bërë menjëherë i njohur për brezat e rinj në filmat e Harry Potter. I lindur si Leslie Samuel Phillips më 20 prill 1924, aktori e mësoi zanatin e tij në shkollën e respektuar të Italisë Conti Stage përpara se të shërbente si toger në midis 1942 dhe 1945.

Më pas, ai u kthye shpejt në qendër të vëmendjes dhe “Carry On Films” erdhën në vitet 1950 dhe 60 – duke forcuar reputacionin e tij.

Foto: Getty Images

Martesa e parë e Phillips, me Penelope Bartley në 1948, u shpërbë në 1965. Ata kishin dy djem dhe dy vajza.

Ai u martua me gruan e tij të dytë Angela Scoular në 1982 dhe çifti qëndroi së bashku deri në vdekjen e saj në prill 2011. Aktori la pas gruan e tij të tretë, Zara Carr, me të cilën u martua në vitin 2013.

LEXO EDHE:

Back to top button