Ndërron jetë ylli i “Star Trek”, Nichelle Nichols

Ndërron jetë ylli i “Star Trek”, Nichelle Nichols

Aktorja Nichelle Nichols, e cila portretizoi Lt. Nyota Uhura, në serialin origjinal “Star Trek” ka ndërruar jetë.

Ajo vdiq në moshën 89-vjeçare.

“Mbrëmë, nëna ime, Nichelle Nichols ndërroi jetë”, shkroi djali i saj, Kyle Johnson, në faqen e nënës së tij në Facebook të dielën.

“Drita e saj sidoqoftë, si galaktikat e lashta që shihen tani për herë të parë, do të mbetet për ne dhe brezat e ardhshëm për ta shijuar, mësuar dhe marrë frymëzim”, tha ai. “E saja ishte një jetë e mirë jetuar dhe si e tillë një model për të gjithë ne”.

“Unë dhe pjesa tjetër e familjes sonë, do të vlerësonim durimin tuaj ndërsa vajtojmë humbjen e saj derisa të mund të shërohemi mjaftueshëm për të folur më tej”.

Ajo lindi Grace Dell Nichols, por e ndryshoi emrin e saj në Nichelle kur ishte adoleshente për të pasur inicialet si yjet e tjerë si Marilyn Monroe, të cilës Nichols ishte një fanse e madhe.

E njëjta filloi karrierën si këngëtare dhe kërcimtare në Chicago përpara se të shkonte në Neë York, ku punoi për një kohë me grupet Duke Ellington dhe Lionel Hampton.

Ajo debutoi në filmin “Porgy and Bess” në vitin 1959. Ishte një nga disa role më të vogla në film dhe televizion përpara se të merrte rolin e rëndësishëm në “Star Trek”.

Duke filluar nga viti 1979, ajo u shfaq në të parën nga gjashtë filmat e serialit së bashku me anëtarët e tjerë të kastit origjinal.

Kohët e fundit, ajo u shfaq në serialin televiziv “Heroes”.

Nichols u përball me probleme shëndetësore në vitet e fundit. Në vitin 2018 u raportua se u diagnostikua me demencë. Në vitin 2015, ajo pësoi një goditje në tru. 

LEXO EDHE:

Back to top button