Një ekuipazh i ri amerikano-rus është nisur për në ISS

SpaceX ka dërguar një ekuipazh të ri amerikano-rus në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) duke përdorur raketën e tij Falcon 9.

Nisja u bë nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida herët këtë mëngjes, dhe ekuipazhi i misionit Crew-8 përbëhet nga tre burra dhe një grua, domethënë tre astronautë amerikanë dhe një kozmonaut rus. Bëhet fjalë për Matthew Dominique, drejtuesi i misionit të cilit iu bashkuan kolegët e tij amerikanë, piloti Michael Barratt dhe specialistja Janet Epps, ndërsa anëtari i katërt i ekuipazhit është specialisti rus Alexander Grebenkin i Roscosmos.

Ekuipazhi udhëtoi për në ISS me një kapsulë të kompanisë SpaceX, e cila u nis për herë të katërt.

 

LEXO EDHE:

Back to top button