Një nëndetëse britanike që u zhduk në mënyrë misterioze në vitin 1942 është gjetur në Greqi

Një nëndetëse britanike që u zhduk në mënyrë misterioze në vitin 1942 është gjetur në Greqi

Mbetjet e nëndetëses britanike HMS Triumph, e cila u zhduk në mënyrë misterioze gjatë një misioni në Greqi në vitin 1942, në Luftën e Dytë Botërore, janë gjetur në Detin Egje, raportoi agjencia greke e lajmeve ΑΠΕ-ΜΠΕ (ish ANA) .

Ajo u pikas “në një thellësi prej 203 metrash në detin Egje” dhe “disa dhjetëra kilometra larg bregut” nga kolegët e zhytësit grek Kostas Toktaridis, të cilët dolën në kërkim të saj në vitin 1998.

Nëndetësja e klasit T 84 metra e gjatë është e lidhur me “rezistencën kundër pushtimit nazist në Greqi” dhe “shërbimin sekret britanik”, tha Toktaridis, raporton ΑΠΕ-ΜΠΕ. “Të 64 anëtarët e ekuipazhit vdiqën në fundosje”, tha i njëjti burim. Nëndetësja përfundoi njëzet misione luftarake nga 1939 deri në 1942.

Ajo filloi misionet e saj në Detin Egje në mars të vitit 1941 pranë Dodekanezit, atëherë nën pushtimin italian, ku “shkatërroi shumë anije armike, përfshirë nëndetësen italiane “Salpa”, raporton ΑΠΕ-ΜΠΕ. Por më 23 janar 1942, gjatë misionit të saj të 21-të në Detin Egje, Marina Britanike njoftoi se nëndetësja “supozohej e zhdukur”.

Dëshminë e fundit për nëndetësen e ka dhënë një pilot italian që e ka parë më 9 janar 1942 pranë Kepit të Sounia, në Gjirin Saronik, pranë Athinës.

“Ndër versionet e ndryshme të shkaqeve të fundosjes së nëndetëses janë një goditje me minë, kapje në aksion nga forcat gjermane të mbështetura nga agjentët italianë dhe një shpërthim në harkun e nëndetëses”, tha Kostas Toktaridis.

Ekipe të shumta kërkimore nga Malta dhe Rusia kanë ardhur në Greqi në kërkim të eshtrave të saj.

LEXO EDHE:

Back to top button