Orban: Merkel mund ta kishte ndalur luftën në Ukrainë

Orban: Merkel mund ta kishte ndalur luftën në Ukrainë

Kryeministri hungarez Viktor Orbán shprehu sot fjalë lavdërimi për ish-kancelaren gjermane Angela Merkel, duke thënë se nëse ajo do të ishte ende kancelare, do të kishte qenë në gjendje të parandalonte luftën e Rusisë në Ukrainë, raporton dpa.

Në një ngjarje në Berlin, Orbán tha se veprimet e Merkelit në 2014 parandaluan luftën pas aneksimit të Krimesë nga Rusia.

Ajo që bëri Angela Merkel gjatë krizës së Krimesë ishte një kryevepër, tha ai, raportoi agjencia gjermane.

Orban i djathtë, i cili ka shumë kritikë në qeverinë e qendrës së majtë të Gjermanisë, duke përfshirë qëndrimin e tij ndaj BE-së, u takua me Merkelin dy ditë më parë gjatë vizitës së tij në Berlin.

Për momentin nuk dihet se çfarë kanë biseduar të dy.

Në të njëjtin event, të organizuar nga revista politike dhe kulturore “Cicero”, Orban tha gjithashtu se presidenti amerikan Joe Biden nuk është personi i duhur për t’i dhënë fund luftimeve në Ukrainë.

Ajo që duhej, tha ai, ishte një marrëveshje midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Por Biden shkoi shumë larg duke kritikuar presidentin Vladimir Putin, argumentoi Orban.

– Mund të tingëllojë e ashpër, por shpresa për paqe quhet Donald Trump, tha nga Berlini kryeministri hungarez Viktor Orban.

LEXO EDHE:

Back to top button