Pamjet me dron treguan shtëpi të mbështjella në akull në Kanada

Pamjet me dron treguan shtëpi të mbështjella në akull në Kanada

Shtëpitë buzë liqenit në Ontario janë të lidhura me zinxhirë nga një shtresë e trashë akulli pasi stuhia e fundjavës së kaluar përshkoi bregun me dallgë.

Banorët e komunitetit Fort Erie raportuan se dallgët përplaseshin me muret e shtëpive gjatë stuhisë.

“Uji ngriu nga pjesa e pasme e shtëpive, nga majat e shtëpive poshtë,” tha për CTV banori i Fort Erie Derek Tapling. “Një sasi e madhe uji ka goditur muret e shtëpive dhe ka ngrirë menjëherë. Është absolutisht e mahnitshme”, shtoi ai.

Komuniteti ndodhet në perëndim të Erie County, Nju Jork, ku stuhia historike mori më shumë se 30 jetë. Në Fort Erie, temperaturat gjatë natës gjatë stuhisë ranë në një shifra – rreth 20 gradë nën mesataren për këtë periudhë të vitit. Tapling tha për CTV se akulli që ishte grumbulluar në shtëpi ishte të paktën 12 inç i trashë dhe banorët ishin të shqetësuar për dëmtimin e shtëpive të tyre.

“Ne kemi qenë këtu për një kohë të gjatë dhe nuk kemi parë kurrë mot kaq të keq në këtë kohë të vitit,” tha Tapling. “Dëmtimi dhe shkatërrimi i shtëpive është i pabesueshëm,” tha Tapling.

 

Temperaturat në zonën e Fort Erie pritet të rriten në rreth 20 gradë mbi normalen, gjë që mund të çojë në shkrirje të shpejtë dhe akumulim të ujit.

LEXO EDHE:

Back to top button