Paralajmërim për përdoruesit e Google Chrome: Mos shkarkoni përditësime të rrezikshme

Paralajmërim për përdoruesit e Google Chrome: Mos shkarkoni përditësime të rrezikshme

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë lëshuar një paralajmërim të rëndësishëm për një kërcënim të ri që prek aktualisht përdoruesit e Google Chrome.

Ekspertët e sigurisë kanë paralajmëruar për një lloj të ri sulmi kibernetik që synon ata që përdorin Google Chrome për të kërkuar në internet ose për të kontrolluar emailet.

Firma e sigurisë kibernetike Trend Micro ka zbuluar se përdoruesit e Google tani po marrin një mesazh gabimi mashtrues të përditësimit të Chrome të dërguar nga mashtruesit për të shpërndarë malware.

Në një postim në blog ata kanë paralajmëruar se ky sulm ka qenë operacional që nga shkurti i këtij viti dhe ka përfshirë një zonë të madhe.

Kërcënimi në fjalë fillon pasi përdoruesit vizitojnë një faqe interneti “të komprometuar” që është e infektuar me kod me qëllim të keq.

Kur një person viziton këto faqe interneti, një mesazh gabimi i rremë do të shfaqet në Google Chrome duke i kërkuar që të shkarkojë menjëherë një përditësim që supozohet se do të rregullojë çështjen e sigurisë.

Kur përdoruesit klikojnë në atë lidhje, ata përfundojnë duke shkarkuar një skedar ZIP që përmban një miner Monero që do të përdorë fuqinë përpunuese të kompjuterit të tyre për të “minuar” kriptomonedhën për sulmuesit.

Ky është një problem serioz sepse pasi të infektohet, pajisja juaj ka të ngjarë të ngadalësojë ose madje të ndalojë së punuari për shkak të malware që konsumon shumë energji.

Ekspertët kanë paralajmëruar se virusi gjithashtu mund të vjedhë informacione të ndjeshme nga laptopët, si kredencialet e hyrjes dhe informacionet financiare, duke vënë në rrezik informacionin personal dhe financat.

Përveçse ka shkaktuar kërdi në pajisje, ky malware mund t’i bëjë kompjuterët më të prekshëm ndaj sulmeve të mëtejshme duke ndryshuar cilësimet e sistemit dhe duke dobësuar masat e sigurisë.

Si të mbroheni?

Për të mos rënë në grackën e këtyre hakerëve kibernetikë, ekspertët sugjerojnë:

• Jini gjithmonë të kujdesshëm kur shkarkoni ndonjë gjë nga burime të panjohura dhe shkarkoni vetëm softuer nga faqet e besuara të internetit.

• Sigurohuni që sistemi juaj operativ, qoftë Windows apo Mac, dhe softueri juaj të jenë të përditësuar me përditësimet më të fundit të sigurisë. Për përdoruesit e Google Chrome, përdorni veçorinë e integruar të përditësimit duke klikuar Ndihmë dhe duke zgjedhur Rreth Chrome.

• Ekspertët këshillojnë të qëndroni të informuar për kërcënimet më të fundit, së bashku me praktikat më të mira për të mbrojtur veten.

• Së fundi, ata sugjerojnë instalimin e softuerit antivirus, i cili mund të ndihmojë në zbulimin dhe heqjen e kërcënimeve përpara se të shkaktojnë dëme.

LEXO EDHE:

Back to top button