Parlamenti bullgar debaton dorëheqjen e kryeministrit Denkov

Parlamenti bullgar debaton dorëheqjen e kryeministrit Denkov

Në seancën plenare të së mërkurës, Asambleja Kombëtare e Bullgarisë po debaton një projekt-rezolutë për të pranuar dorëheqjen e qeverisë. Kryeministri Nikolaj Denkov dha dorëheqjen të martën pasdite. Ai po merr pjesë në seancë.

Ky veprim bazohet në një marrëveshje midis dy grupeve më të mëdha në Kuvend, Vazhdo ndryshimin – Bullgaria Demokratike (CC-DB) dhe GERB-UDF, sipas të cilave Denkov dhe Mariya Gabriel nga GERB-UDF do të ndërroheshin si kryeministër dhe zëvendës kryeministër për një periudhë nëntë mujore, duke filluar me Denkov. Në varësi të këtij mirëkuptimi, dy koalicionet parlamentare plus Lëvizja për të Drejta dhe Liri (MRF) votuan Kabinetin Denkov më 6 qershor 2023. Rotacioni do të bëhej më 6 mars 2024.

Pika e parë e rendit të ditës së Parlamentit u zhvendos nga Grupi Parlamentar i CC-DB. Deputeti Venko Sabrutev u tha gazetarëve se CC-DB e kishte përmbushur zotimin e saj dhe i takonte GERB-it të bënte lëvizjen e radhës, përndryshe do të mbahen zgjedhje të parakohshme, shkruan BTA, transmeton KosovaPress.

Parlamenti hodhi poshtë një mocion të ‘Ka një popull të tillë’ për të transmetuar debatin nga Televizioni Kombëtar Bullgar dhe Radioja Kombëtare Bullgare.

LEXO EDHE:

Back to top button