Përse vishemi me të zeza në funerale?

Përse vishemi me të zeza në funerale?

Mënyra e të veshurit në ceremonitë mortore ndikohet nga kulturat e ndryshme.  

I ftuar në emisionin “Ditë e Re”, në Alsat, Izet Curi stilisti shqiptar me famë botërore foli rreth mënyrës sesi duhet të vishemi në funerale, duke theksuar se kjo ndryshon nga një kulturë në tjetrën.

Sidoqoftë, në evente unike ashtu siç e cilësoi ai ceremoninë mortore të mbretëreshës Elizabeta e II, të pranishmit duhej t’i përmbaheshin një kodi të caktuar.

Më tej ai shtoi se moda e ripërtërin vetën duke kthyer shpesh herë trendet e viteve të kaluara.

Stilisti Curi theksoi që është e rëndësishme që secili të krijojë një personalitet të vetin përsa i përket stilit të veshjës duke thënë se mënyra sesi vishemi na jep vetëbesim në të ecur dhe në sjellje dhe që këtë e reflektojmë tek të tjerët./Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button