Pishman apo gabim? Matt Damon thotë se refuzimi i rolit në “Avatar” ishte gjëja më e gabuar!

Pishman apo gabim? Matt Damon thotë se refuzimi i rolit në “Avatar” ishte gjëja më e gabuar!

Matt Damon e quajti refuzimin e një roli kyç në filmin “Avatar” të vitit 2009 si “budallallëku më i madh që një aktor ka bërë ndonjëherë në historinë e aktrimit”.

52-vjeçari, duke folur me Entertainment Tonight teksa është duke përfshirë një fushatë të re promovuese të Stella Artois me Zoe Saldana të “Avatar”-it, dënoi vendimin e tij për të kaluar pjesëmarrjen në filmin e rekordeve.

Ylli do të kishte grumbulluar rreth 250 milionë dollarë për të luajtur rolin e Jake Sully (të luajtur nga Sam Worthington) në filmin e James Cameron përballë personazhit të Saldanës, Neytiri.

“Nuk mendoj se karriera jote ka pësuar për shkak të saj, më beso”, e siguroi Saldana.

Ylli i “Good Will Hunting”, “Saving Private Ryan” dhe “The Departed” u përgjigj me shaka, ‘A e dini se çfarë lloj filmi do të kishte qenë nëse do të kisha qenë në të?’.

Më pas Damon e vlerësoi Saldanën, 44 vjeç, për përfshirjen e saj në filma të shumtë të suksesshëm që kanë bërë më shumë se 2 miliardë dollarë, duke përfshirë “Avatarin” dhe vazhdimin e tij të vitit 2022, “Avatar: The Way of Water”, “Avengers: Endgame” dhe “Avengers: Infinity War”.

“Nuk e kam planifikuar, më besoni – thjesht jam ndjerë gjithmonë e bekuar që më zgjodhën, që punova shumë dhe bëra audicione. Unë nuk jam Matt Damon. Nuk mund të refuzoj Avatarët”, tha Saldana në përgjigje.

“Me siguri kam bërë 50 filma. Nuk kam qenë kurrë në një film që ka fituar 1 miliard dollarë”, tha Damon.Cameron tha në një intervistë në fund të vitit të kaluar se ai është përpjekur të ngushëllojë Damon për gabimin e karrierës, i cili do t’i kishte sjellë aktorit 10 për qind të fitimeve të filmit.

Damon i tha British GQ në tetor 2019 se refuzimi i rolit fitimprurës ishte një nga ‘pendimet më të mëdha’ në karrierën e tij.

“Jim Cameron më ofroi Avatarin. “Dhe kur ai ma ofroi, ai thotë: “Tani, dëgjoni. Unë nuk kam nevojë për askënd. Nuk kam nevojë për një emër për këtë, një aktor me emër”, tha ai.

“Nëse nuk e merr këtë, unë do të gjej një aktor të panjohur dhe do t’ia jap atij, sepse filmi nuk ka nevojë për ty. Por nëse ju merrni pjesë, unë do t’ju jap 10 për qind”, ka zbuluar aktori.

LEXO EDHE:

Back to top button