Polonia “i mbylli derën” Lavrovit, reagon ashpër Kremlini: Provokim!

Polonia “i mbylli derën” Lavrovit, reagon ashpër Kremlini: Provokim!

Disa ditë pas një incidenti të përgjakshëm në kufirin e Polonisë me Ukrainën, në të cilin një raketë goditi një fabrikë të përpunimit të grurit dhe vrau dy persona, Varshava njoftoi se po ndalon Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov të hyjë në territorin e saj. Sigurisht, ky vendim shkaktoi një reagim nga Moska.

Sergei Lavrov donte të merrte pjesë në një Samit të Ministrave të Jashtëm të OSBE-së, por Polonia kishte plane të tjera, pasi ministri rus është në listën “e zezë” të emrave që janë sanksionuar nga BE, pasi Rusia pushtoi Ukrainën.

Raketa që ra në territorin e Polonisë u hodh kundër SHBA-ve dhe NATO-s nga Ukraina, e cila në ato ditë u godit pa mëshirë nga Rusia, pasi tërheqja e kësaj të fundit nga Kherson ishte një goditje e fortë dhe u përpoq të hakmerret në kundërsulm ndaj Ukrainës me sulme në infrastrukturën energjetike.

Vendimi i Polonisë për të ndaluar Sergei Lavrov nga territori i saj u njoftua të shtunën, me Rusinë që shprehu zemërimin e saj që ministrit të saj të jashtëm po i ndalohet të marrë pjesë në Samitin e OSBE-së.

“Vendimi i Polonisë është provokues dhe i paprecedentë”, tha diplomacia ruse në një deklaratë.

“Varshava jo vetëm që u diskreditua në këtë mënyrë, por gjithashtu i shkaktoi një goditje të pariparueshme prestigjit të të gjithë Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë”, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë.

Të premten, Polonia, e cila po pret takimin ministror të OSBE-së në fillim të dhjetorit, njoftoi se i kishte mohuar Sergei Lavrov hyrjen në territorin e saj.

“Ne presim që Federata Ruse të zgjedhë anëtarët e delegacionit të saj në përputhje me rregullat aktuale”, i tha AFP-së një burim nga presidenca e rradhës e Organizatës, e mbajtur nga Varshava këtë vit.

Sipas burimit, delegacioni rus nuk duhet të përfshijë individë që janë sanksionuar nga Bashkimi Evropian pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, duke përfshirë Sergei Lavrov.

“Ne jemi të sigurt se të gjithë politikanët e arsyeshëm ndajnë mendimin e palës ruse se veprime të tilla janë të papranueshme”, tha Ministria e Jashtme ruse.

“Këto vendime të dëmshme të polakëve po e shtyjnë OSBE-në në humnerë”, tha ministria, duke akuzuar OSBE-në se po kthehet në një “fushë” për “stërvitje anti-ruse.

Takimi i 57 ministrave të jashtëm të OSBE-së do të mbahet më 1 dhe 2 dhjetor në Lodz, një qytet në Poloninë qendrore. Delegacioni rus do të udhëhiqet nga ambasadori rus në OSBE, Aleksandër Lukasheviç, sipas Moskës.

Që nga themelimi i saj në 1975 në zemër të Luftës së Ftohtë për të promovuar dialogun Lindje-Perëndim, OSBE-ja është e vendosur në Vjenë, Austri.

Sesioni vjetor ministror i OSBE-së, në të cilin zakonisht merr pjesë Lavrov, është organi qendror i organizatës ndërkombëtare, i cili është përgjegjës për vendimet e saj. Është mundësia që ministrat e jashtëm të rishikojnë punën e OSBE-së në të gjitha fushat e veprimtarisë së saj.

LEXO EDHE:

Back to top button