Protestë në Izrael, kërkohet dorëheqja kryeministrit Netanyahu

Protestë në Izrael, kërkohet dorëheqja kryeministrit Netanyahu

Kjo e shtunë e gjenë përsëri Izraelin në përballje me protesta antiqeveritare. Protestuesit mes autoriteteve policore kërkuan dorëheqjen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Protestues të shumtë antiqeveritar u mblodhën në Tel Aviv për të  kërkuar sërish dorëheqjen e qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu në mes të konfliktit të vazhdueshëm në Gaza mes Izraelit dhe Hamasit.

Protestuesit ndezën zjarr në rrugët e Tel Avivit, pavarësisht pranisë së fortë të policisë dhe ushtrisë, ndonëse zjarri u shua nga zjarrfikësit shoqëruar nga personeli i sigurisë. E në një paralele të njëjtë me këtë proteste edhe një tjetër në thirrjet për lirimin e pengjeve zhvillohej në sheshin e Muzeut të Tel Avivit.

LEXO EDHE:

Back to top button