Putin ka caktuar një takim të Këshillit të Sigurimit për nesër

Presidenti rus Vladimir Putin ka caktuar një takim të Këshillit të Sigurimit për nesër, në të cilin do të marrin pjesë ministra kyç, politikanë dhe përfaqësues të ushtrisë dhe shërbimeve të sigurisë, tha Kremlini.

– Takimi i Putinit me anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit është planifikuar për nesër, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Seanca do të zhvillohet dy ditë pasi një shpërthim dëmtoi urën e Krimesë, një pjesë kyçe e infrastrukturës që lidh Rusinë me gadishullin e aneksuar të Detit të Zi.

Autoritetet ruse ia atribuan shpërthimin, i cili vrau tre persona të shtunën në mëngjes, shpërthimit të një kamioni me bombë në pronësi të banorëve të rajonit të Krasnodarit të Rusisë.

Rusia nuk e ka fajësuar Ukrainën për sulmin dhe autoritetet ukrainase nuk e kanë marrë përgjegjësinë.

LEXO EDHE:

Back to top button