Receta për gjoksin më të lëngshëm të pulës me spinaq dhe djathë, gati për 15 minuta

Pavarësisht nëse vjen i pjekur, në një tortilla, në një salcë të shijshme makaronash ose me pure patatesh ose oriz – gjoksi i pulës është një drekë me të cilën nuk mund të gaboni

Në vazhdim mund të shihni recetën për t. n. Pulë “hasselback” , e njohur për lëngshmërinë e saj të jashtëzakonshme. Përgatitja e kësaj delikatesë nuk do t’ju zgjasë më shumë se 15 minuta, furra bën pjesën më të madhe të punës dhe ju mbetet vetëm të shijoni shijen fantastike.

Për shkak të shtesave aromatike si spinaqi dhe llojet e djathrave, roletë e pulës të përgatitura kështu do të jenë krejtësisht të ndryshme nga ato që keni provuar më parë…

Foto: Mykola Lunov / Panthermedia / Profimedia

Përbërësit:

– dy gjysma gjoks pule
– 50 gram spinaq i freskët
– 50 gram djathë ricotta
– 100 gram gouda të grira
– kripë, piper, hudhër pluhur
– vaj ulliri

Foto: Elena Shashkina / Alamy / Alamy / Profimedia

Përgatitja:

1. Në pak vaj ulliri kaurdisim spinaqin e grirë hollë. Pas tre minutash, shtoni djathin ricotta dhe erëzat. Lëreni përzierjen të ftohet pak.

2. Prisni dhëmbëzat rreth një centimetër nga njëra-tjetra në të gjithë gjysmën e gjoksit të pulës, duke pasur kujdes që të mos e prisni deri në fund mishin. Për ta bërë më të lehtë prerjen e pulës, mund ta vendosni midis dy dorezave prej druri dhe ta prisni derisa thika të prekë dorezën, duke e lënë pjesën e poshtme të pulës të paprekur.

3. Vendoseni pulën e prerë në feta në një tepsi të veshur me letër furre dhe shtoni përzierjen e rikotës dhe spinaqit në secilën dhëmbëzim të mishit.

4. E lyejmë me vaj ulliri, e mbulojmë bujarisht me djathë të grirë dhe e pjekim për rreth 30 minuta në furrë të nxehur në 180 gradë.

5. Shërbejeni të ngrohtë me pjatën tuaj të preferuar.

LEXO EDHE:

Back to top button